2017. sze 19.

Léghajó no.1

írta: Clodovicus S. Carolus
Léghajó no.1

A Montgolfier fivérek tekinthetők a modern repülés atyjainak.

Sokgyermekes családban nőttek fel (16-an voltak testvérek). Joseph (12.) igazi feltaláló volt, ábrándozó, nagy terveken gondolkodó. Étienne (15.) viszont sokkal gyakorlatiasabb volt. Kettejük közös vágya egy a meleg levegőt felhasználó repülő ballon megvalósítása. Az kisebb modellek tesztjei után 1782. decemberében a levegőbe emelkedett egy utas nélküli, nagyméretű ballon, de csakhamar a szegény nézegelődők fején landolt.


A következő kísérlet 1783. június 4-én, nagyobb nézősereg előtt történt, ahol a gömb alakú, zsákvászon és papír alapú ballon 2 kilométeres magasságba emelkedett, ahonnan sikerrel vissza is tért, bár állítólag a szerkezet erősen megégett.
Már csak egyetlen kísérletre maradt pénzük. Különleges papír és vászon szerkezetű, lakkal bevont, hálóval erősített ballont építettek. 1783. szeptember 19-én Versaillesben, a királyi palota kertjében, a királyi pár (XVI. Lajos és felesége Marie-Antoinette) jelenlétében. A fivérek tisztában voltak azzal, hogy ezen áll vagy bukik vállalkozásuk. A király majdnem meghiúsította a bemutatót, amikor megtudta, hogy Étienne lesz a léghajó utasa. Ezért inkább kiválasztottak egy birkát, egy kakast és egy kacsát, akik tökéletes repüléssel 3 kilométer magasságba jutottak, s onnan épségben vissza is tértek.
A királynak -akinek ekkor még megvolt a feje- annyira tetszett a légi bemutató, hogy egy tekintélyes summával ösztönözte a Montgolfier fivéreket a további fejlesztésre és nemesi rangra emelte Őket.


Az első embert szállító léghajó 1783. október 15-én emelkedett a levegőbe, az első pilóta Étienne Montgolfier volt. Az anyagi támogatás lendületet adott a fejlesztésnek, s csakhamar a léggömböt hidrogénnel töltötték meg. Ez a fejlesztés adott alapötletet később a Schwarz Dávid tervezte, majd pedig a Zeppelin léghajóknak, s egyben ez okozta a léghajók pusztulását is. De erről -kedves kis Olvasóm- majd később olvashatsz.

a_leghajo.jpg

Szólj hozzá

történelem izébigyók