Ösztönös vs. tervszerű edzés

Azt mondják, hogy az élet igazságos. Ha elvesz valamit, akkor ad helyette mást. Vagy fordítva is igaz ez. Az egyetlen gond csak ezzel az, ahogy Forrest Gump is megmondta, senkinek sincs beleszólása abba, hogy mit kap. Sok nagyszerű sportemberrel próbáltam már interjút készíteni, de mikor odajutottunk, hogy akkor milyen terv szerint edzenek, akkor legtöbbször az volt a válasz, hogy öööö… hát izé, neki olyan nincs, csinálja, amihez kedve van éppen. Ha nekik jó így, akkor szükség van egyáltalán gondosan, néha túlságosan alaposan végiggondolt és megtervezett edzésprogramokra? Nézzük meg mindkét módszer előnyeit és hátrányait és hátha a végére választ kapunk majd erre a kérdésre.depositphotos_67114805_500.jpg

Ösztönös edzésről beszélünk, amikor valaki fogja magát, lemegy a terembe, szétnéz és elkezd edzeni valamit, amihez pont akkor kedve van. Akkora súllyal, annyi ismétlés és sorozatot végez, amennyit akkor éppen gondol. Természetesen az is ide tartozik, ha már előző nap kitalálta, hogy mit fog csinálni, de a lényeg az, hogy nem egy papíron hetekre kidolgozott tervről beszélünk, hanem egy rögtönzött programról.

Ezzel szemben, a tervszerű edzés esetében valamilyen időtartamot lefedő, viszonylag fix edzésprogramról beszélünk. Ez a ciklus lehet egy, vagy több hét, hónap, vagy akár év is. De a profiknál vannak 4 éves olimpiai ciklusok is. Ezek tervek általában megadják a megdolgozandó izomcsoportok sorrendjét, felosztását, a hozzájuk tartozó terhelést, ismétlés és sorozatszámokat. A viszonylagos állandóságon azt értem, hogy természetesen egy 4 hetes tervbe menet közben bele lehet és kell is nyúlni, ha valami nem úgy alakul, mint ahogy elterveztük.

Próbáljuk meg összehasonlítani őket!

depositphotos_27923195_500.jpg

A fejlődés

A legnagyobb hátránya az ösztönös edzésnek, hogy ha az ember nem egy Einstein, akkor nem fogja tudni ellenőrizni a fejlődését. Ha egy edzésterv azt mondja, hogy minden héten emelj a súlyon 2,5 kilogrammot, vagy ne változtasd a súlyt, de végezz eggyel több ismétlést, akkor ez egy progresszív pálya, amin haladsz. Az más kérdés, hogy ideális-e, de egy biztos, hogy a volumen fokozatos növelésével folyamatosan fejlődni is fogsz. Ha ugyanezt ösztönösen teszed és egyik nap 8x3 ismétléshez van kedved 90%-os terhelés mellett, a következő héten meg 5x5-öt végzel 85%-kal, akkor ember legyen a talpán, aki megmondja, hogy most növeltél-e vagy inkább csökkentettél. Ugyanez igaz a gyakorlatok váltogatására is, ha mindig másfajta gépet, eszközt, gyakorlatot alkalmazol, akkor azt nem lehet összehasonlítani.

Következetesség

Mindenkinek van kedvenc izomcsoportja és van olyan, amit nem annyira szeret edzeni. Én imádom a lábedzést és nem annyira csípem a karedzést. Ezért ha nincs egy fix terv, ami rám erőlteti a karom rendszeres edzését, akkor képes vagyok hetekig kihagyni. Ellenben képes vagyok minden nap guggolni. Az ember szeret a komfortzónájában maradni, ezért ha nincs kényszerítő hatás, akkor el fogja hanyagolni bizonyos területek edzését. Persze ettől még nem dől össze a világ, de ilyenkor „képződnek” a pálcika lábú mell-bicepsz lények.

Monotónia

Egy hatékony terv a számokról szól, nem az élvezetről. Ugyanakkor az hobbi edzésnek nem csak az elhivatottságról és az elszántságról kell szólnia. Sokkal inkább a szórakozásról. Ha csak a fejlődésre koncentrálunk, akkor egy unalmas rutint kapunk eredményül. Ezzel szemben az ösztönös edzésnél az ember azt csinálja, amihez kedve van. Így az sokkal ritkábban fullad unalomba.

Napi edzésmax

Amikor összerak az ember egy 3-4-5 hetes edzéstervet, akkor előzetesen felméri az egyismétléses maxokat az alapgyakorlatokban. Általában ez a kiindulási érték nem is változik a tervben és minden edzésen ez képezi az aznapi terhelés meghatározásának alapját. Tegyük fel, hogy jó napom volt és fekvenyomásban 140 kilót tudtam a felméréskor. Viszont mi van akkor, ha két hét múlva egy rossz periódusomban a 130 se menne. Az előre legyártott terv szerint lenne, 5 ismétlésem 85%-kal azaz 5 x 120 kg. Viszont az aznapi állapotom alapján ez 5 x 90% körüli feladat lenne, ami valószínűleg nem fog menni. De ugyanez fordítva is igaz lehet, hogy a felméréskor nem ment csak 130 és két hét múlva menne a 140, akkor viszont az 5 x 85% az 5 x 110 lenne és a jobb formához képest az nem 85%, hanem csak 80%. Erre persze vannak hiper-szuper autoregulációs tervek is, de egy átlag terv nem foglalkozik az aznapi aktuális állapotoddal. Ilyenkor az ösztönös edzés előnyösebb lehet, mert az aktuális állapotod alapján fogod megválasztani a súlyt. Persze ha van elég rutinod.

depositphotos_13092725_500.jpg

Rutin és IQ

Ha nincs meg a megfelelő tudásod, akkor az ösztönös edzéssel bajban leszel. Kell egy alaptudás, amivel folyamatosan megfelelő terhelést tudsz biztosítani. A fiataloknál gyakran látni, hogy az öltözőben eldöntik az aznapi felosztást (általában mell-bicepsz) és aztán a teremben nekiállnak különböző gyakorlatoknak. Általában ego méretű súlyokkal. De hogy mennyi sorozat lesz ebből aznap és mennyi a héten, azt senki nem fogja tudni megmondani. Az ösztönös terv is gondolkodáson alapul.

Genetika

Végül a lényeg. Van, akinek az is elég, ha lemegy a terembe és helyére rakja a széthagyott súlyokat és akkora lesz, mint egy kétajtós szekrény néhány hét alatt. Van, aki nem érti mi a jó küzdelemben, hogy le tudj futni 5-10 kilométert, mikor az neki bármikor megy. Aki jó genetikával született a választott sportjához annak majdnem mindegy, hogy mit csinál, csak csinálja. Akinek viszont az élet mást dobott, mint amit szeretett volna, annak meg kell küzdenie a kis sikerekért is. Nos, az „áldottabbak” megengedhetik maguknak, hogy ne készüljenek fel előre és csak kedvükre edzenek. A többieknek viszont célszerű valamilyen tervvel nekivágni a lehetetlen küldetésnek.

Én a tervszerű edzés híve vagyok. Ami nem zárja ki, hogy ha nem vagyok a toppon, vagy túl jó formában vagyok, akkor ne rögtönözzek egy kicsit. Azonban ez csak 1-2 edzést jelent havonta. A többi az előre eltervezett számokkal megy. Ettől függetlenül, mint fentebb is írtam, rengeteg előnye is van a szabad edzésnek.

Jó eséllyel az ösztönösen edző ismerőseim is még hatékonyabbak lehetnének egy jó tervvel. Ők azonban elégedettek a mostani fejlődésükkel. Ők megengedhetik ezt maguknak, én nem.

depositphotos_151414018_500.jpg

Tehát, ha nagyon el szeretnél valamit érni, akkor válassz hozzá egy jó tervet, viszont ha csak jól szeretnéd érezni magad, akkor inkább rögtönözz!

A bejegyzés trackback címe:

https://eatmore.blog.hu/api/trackback/id/tr5513998626

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Asidotus 2018.05.28. 22:09:01

Az nem lehet, hogy amikor a "sok nagyszerű sportember" nem is annyira összevissza edz?
Csak ő nem tartja azt tervszerűnek, miközben valójában meg az?
Például, be van neki tervezve, hogy hétfő mell-bicepsz, alacsony ismétléssel, nagy súllyal, és most nem ferde padon nyom fekve 5*5-öt, hanem press-chest gépen 4*6-ot.
A profik szintjén ez lehet, hogy összevissza edzésnek minősül, de egy hobbi sportolónál ez még tűnhet úgy, hogy tartja a tervet.
Nem?

Hirdetés

IQfitnesz.hu

Blogomban a 30 év alatt összegyűjtött sport-tapasztalatomat és a nehezen megszerzett tudásomat próbálom megosztani Veletek. Néha tudományosan, néha csak viccesen.

Friss topikok

Címkék

1 típus (1) 2. palóc kupa (1) 2018 (2) 25(OH)D (1) 2a (1) 2b (1) 2x (1) 2 típus (1) 42k (1) 5/3/1 (3) 54321 (1) 5x5 (3) 8 órás karedzés (1) aaron horschig (1) addiktív (1) aerobik (1) agonista (1) agystimulácó (1) ajándék (2) alacsony terhelés (1) alapelv (1) alapgyakorlatok (4) állighúzás (1) altitude mask (1) alvás (4) alvásminőség (1) aminosav (1) ammónia (1) anabolikus ablak (2) anabolikus szteroid használat (1) antagonista (1) antioxidánsok (1) anyagcsere (2) apple watch (1) arginin (1) átalakulás (1) áthúzás (1) ATP (1) ATP edzés (1) autoregulation (1) a guggolás bibliája (1) a monolith építése (1) bandázs (2) BCAA (2) bemelegítés (1) béta alanin (1) beta alanine (1) bevitel (1) bfr (1) bicepsz (2) bilaterális deficit (1) bloggerday (1) bmi (1) Bob Hoffman (1) Bodybuilding tudomány (1) Body Building (24) body building (2) Body fitness (1) Building the monolith (1) bukás (1) bukásig (1) casein (1) celeb edzés (1) cheat meal (1) chuck taylor converse (1) cici (1) cipő (1) citrullin malate (1) coffein (1) combfeszítő (1) combhajlító (1) comb bicepsz (1) complex edzés (1) core edzés (1) cosmopolitan (1) crossfit (1) cross training (1) csalónap (2) csaló étkezés (1) csípő (1) csirkemell (6) csontkovács (1) csontozat (1) csont erősítés (1) CT Fletcher (1) cukor (1) diákolimpia (1) Diéta (22) diéta (20) dinamikus nyújtás (1) divatmodell (1) doms (1) dopping (1) dorsalflexio (1) dorzolaterális prefrontális kéreg (1) dropset (2) d vitamin (1) EAA (1) edzés (19) edzéselmélet (14) edzésgyakoriság (3) edzésmódszer (8) edzésprogram (1) edzésteljesítmény (6) edzéster (1) edzésterv (6) edzéstervezés (3) edzéstipp (1) edzéstudomány (1) edzés előtti pörgető (1) edzés időskorban (1) edzés időszak (1) edzés kihagyás (2) edzés nyaralás alatt (2) edzés sablon (1) edzés sérvvel (1) edző (2) edzőpartner (1) edzőtárs (1) ego (1) Egyízületes gyakorlatok (1) ejtő sorozat (3) elevation mask (1) előfárasztás (1) első húzódzkodás (1) első muscle up (1) első pull-up (1) eric lilliebridge (2) erőemelés (13) erőfejlesztés (1) erőltetett ismétlések (1) erőnléti edzés (1) erőnövekedés (1) erőszint (1) esti edzés (1) étel (1) etika (1) étvágy (2) étvágycsökkentés (1) excentrikus fázis (1) ezerismétléses karedzé (1) fájdalom (1) fáradás (5) fáradtság (2) farizom (3) fartlek (1) fat (1) fehérje (24) fehérjebevitel (6) fehérjeszintézis (1) fehérje diéta (2) fehérje igény (1) fehérje szintézis (1) fejlődés (4) fej pozíció (1) fekvenyomás (8) fekvőtámasz (2) felhúzás (2) felhúzás edzésterv (1) félighártyás izom (1) féliginas izom (1) fél ismétlés (1) fénykard (1) fényterápia (1) ferde hasizom edzése (1) feszítőizom reflex (1) fiatal (1) fitbit charge (1) fitness (2) fitnesz (5) fizikai aktivitás (1) fms (1) foamroller (1) foci (1) Foci és súlyzós edzés (2) fogyás (4) Fogyás (2) fogyasztás (1) fogyás futással (1) Fogyókúra (17) fogyókúra (1) football (1) fordított diéta (1) formás popsi (1) fotobiomoduláció (1) függőségek (8) functional movement screen (1) funkcionális edzés (1) Furious Pete (1) futás (7) futball (2) futóiskola (2) gaba (1) garrett blevins (1) gázlóizom (2) genetika (1) gerincsérülés (1) gerincsérv (1) gi (1) glutamin (1) glute (1) goblet squat (1) GPC világkupa Miskolc 2017 (1) guggolás (11) gurtni (1) gvt (1) gyakoriság (2) gyakorlatok (2) gyógytorna (1) gyorsaság (1) gyorserő (1) gyors rost (1) gyors rostok (1) gyúrás (2) Hajdú Anikó (2) hajlékonyság (1) haladó (1) halolaj (1) háromfejű lábszárizom (1) hasizom (1) hasmenés (1) hasprés (1) hassérv (1) has edzés (1) hatás (1) hátfájás (1) hátizom (2) helyi fogyás (1) hengerezés (3) hiba (1) hibajavítás (1) hideg vizes merülőfürdő (2) high frequency powerlifting (1) hiit (2) HIIT (2) hipertrófia (5) hiperventiláció (1) hiteles személyedző (1) HITT (1) hízás (1) HMB (1) hogyan (1) homofób (1) hormonpótlás (1) humor (2) hűtés (1) húzódzkodás (1) ibuprofen (1) idősek (1) időskor (1) időskori (1) Időskori edzés (2) időszakos (1) időszakos böjt (1) időzítés (1) IF (1) impingement szindróma (1) insane training (1) intenzitás (2) intermittent fasting (1) inverz anorexia nervosa (7) inzulin (1) iqfitnesz (1) IQfitnesz (5) izolációs gyakorlatok (5) izombukás (1) izomcsoportok (3) izomdiszformia (7) izomépítés (4) izometrikus edzés (1) izomformálás (1) izomkifáradás (1) izomláz (2) izomműködés (1) izomnövelés (2) izomrost (3) izomrost típusok (1) izomtömeg növelés (3) izom memória (1) izom összezavarás (1) ízület védelem (1) jerk (1) Jim Wendler (1) jim wendler (2) Jim wendler (1) John Mckean (1) jónás réka (1) jó zsaru rossz zsaru (1) kaizen (1) kai greene (1) kalács (1) kalória (15) kapszaicin (1) kapucni (1) karácsony (2) kardió (6) karedzé (1) karedzés (1) karnozin (1) kávé (1) kazein (2) kcal (14) kékfény (1) kenyér (1) késleltetett izomfájdalom (1) kétfejű lábikraizom (1) kétfejű lábikra izom (1) ketoacidozis (1) ketocitózis (1) ketogén diéta (1) kezdő (2) kezdők (1) Kezdők edzésterve (1) kifáradás (1) kihívás (1) kiskorúak és a szteroid (1) kis súly (1) kitartás (1) klaszter edzés (1) klokov complex (1) kockahas (2) koffein (4) koffein tolerancia (1) kokljaev (1) kokov komplex (1) koksz (1) kombo szett (1) kompressziós ruházat (1) konstantin konstantinov (1) konteó (1) könyv (6) kövér (1) középhaladó (1) középkorú (1) közétkeztetés (1) kreatin (2) krioterápia (2) Kroczaleski (1) kroc row (1) L-glutamin (1) L-leucin (1) labdarúgás (1) lábedzés (1) lábnyújtás (1) lágylézer (1) lassú felszívódás (1) lassú rostok (2) legjobb sport (1) lépéserő (1) leucin (2) lézerterápia (1) lineáris periodizáció (2) lineáris progresszió (2) LISS (1) lokális hipertrófia (1) low load (1) lucein (1) macskagyökér (1) mae (1) magassági maszk (2) magas fehérje bevitel (1) magas ismétlésszám (1) maltodextrin (1) maraton (1) mark rippetoe (1) martijn koevoets (2) masszázs (1) Matt kroc (3) medenceprés (1) melatonin (1) mell (2) mellkas (1) mellkas alakítása (1) mellkas növelése (1) mentális edzés (1) menza (1) merevlábú (1) merev lábas felhúzás (1) mérleg (1) Method of Error Amplification (1) Michael Phelps (1) Michael Phelps challenge (1) mikrosérülés (1) mítosz (1) mobilitás (3) mobilizáció (2) modell edzése (1) monitorozás (1) motiváció (2) motoros egységek (2) mozgástartomány (2) muscle up (1) nagy gyakoriságú erőemelés (1) nagy intenzitás (1) nagy terjedelem (1) nagy volumen (1) negatív ismétlések (2) negyed guggolás (1) Németh Róbert (1) nők (1) nők és a szteroid (1) no pain no gain (1) nyakmögött nyomás (1) nyaralás (3) nyújtás (7) nyújtó reflex (2) öblögetés (1) okosóra (1) omega-3 (1) online edzés (1) orbáncfű (1) öregedés (1) öregek edzése (1) Őrült edzés (1) őrült edzés (1) összetett gyakorlatok (1) osztott edzés (1) öt perces edzés (1) öv (1) paprika (1) párhuzamos-elasztikus komponens (1) párolt zöldség (2) paul anderson (1) periodizáció (5) pihenés (1) pihenő (3) pihenő idő (2) pihenő szünet (2) piramis (1) piruvate (1) placebó (1) placebo (2) plateu (1) poliquin (2) popsi edzés (2) powerbuilder (1) powerlifitng (1) powertraining (1) powrlifting (1) pr (1) protein (18) protein turmix (7) publio (1) pullover (1) pulzusmérés (1) pulzustartomány (1) puskás bogi (2) rack squat (1) ráedzés (1) rámpa sorozatok (2) rasszizmus (1) recept (10) reflex (1) reformkonyha (14) regeneráció (7) reggeli edzés (1) reggeli kardió (1) rehabilitáció (1) rest pause (2) részismétlés (1) részleges mozgástartomány (1) reverse diet (1) Rhodiola rosea (1) Rich Piana (4) rmr (1) rotátorköppeny sérülés (1) rózsagyökér (1) RPE (2) rúdsebesség (1) samsung gear (1) Scitec raw felhúzó kupa (1) sebesség (1) segítő (1) sérülés (1) sérv (1) simmons (1) Smolov (1) (1) soros (1) soros-elasztikus komponens (1) sorozatok (2) sorrend (1) sportfüggőség (2) sportrasszizmus (1) spotter (1) sprint (3) squatuniversity (1) squat bible (1) stagnálás (2) steroid (1) stressz (1) stronglifts (1) súlycsoport (1) súlyemelés (2) súlyzós edzés (1) súlyzós edzés az állóképességi sportokban (1) súlyzós edzés triatlon duatlon maraton ironman (1) súly csökkentés (1) supraspinatus (1) szabadgyökök (2) szálkásítás (1) személyi edzés (2) szénhidrát (14) szinten tartás (1) szolgálati közlemény (1) szőlőmag (1) szőlőmagörlemény (1) szteroid (7) szteroidok legalizálása (1) szteroid függőség (3) szuperszett (3) tab (1) tápanyagok (14) tápl (2) táplálékkiegészítő (2) táplálék kiegészítő (1) Táplálkozás (19) tárogatás (1) taurin (1) teakrin (1) Team Suleiman (1) tejsavó (2) teljesítmény (1) teljesítmény edzés (2) teljesítmény fokozás (4) teljes mozgástartomány (1) telomer (1) template (2) tempó (2) térdbandázs (1) térdízület (1) terepfutás (1) terhelés (2) terjedelem (2) terpesz (1) testépítés (18) testépítés tudomány (1) testhőmérséklet (1) testképzavar (12) testkompozíció (23) testzsír (4) testzsír mérés (2) texas módszer (1) theacrine (1) tip (1) tipp (6) Tisza kupa 2017 (1) többízületes gyakorlatok (1) tojás (1) tojásfehérje (2) tolódzkodás (1) Tömegnövelés (18) tömegnövelő (2) tömegnövelő edzés (1) tom platz (1) top 5 legrosszabb gyakorlat (1) töredék súlyok (1) törzs stabiltás (1) Tóth Szilárd (1) tricepsz (2) triptofán (1) TSM (3) tud (1) tudomány (50) túró (7) újévi fogadalom (1) unilaterális (1) ütközéses szindróma (1) út az első tolódzkodáshoz (1) vádli (2) valentin nap (1) váll (2) vállöv (1) varjúháj (1) véráram korlátozás (1) visage models hungary (1) vitamin (1) vízhajtó (1) volumen (3) vörösfény (1) vörösszőlőmag (1) wendler 5/3/1 (1) wittmann zsolt (1) xiaomi amazfit (1) zabpehely (4) zabpehely kenyér (1) Zelenc János (5) zenehallgatás (1) zsír (13) zsírégetés (7)  (1) Címkefelhő

A blog szerkesztését és üzemeltetését a Publio segíti.

publio

süti beállítások módosítása