Így készült Tapolca legújabb látványossága, a Halas lépcső

Így készült Tapolca legújabb látványossága, a Halas lépcső

A 2016-os Pisztrángfesztivál óta új nevezetességgel lett gazdagabb Tapolca: a Malom-tóhoz vezető lépcső kékre változott, a tóban lakó színes halak pedig virtuálisan a lépcsőfokokra „költöztek”. De miért kezd el valaki halakat festeni egy régi lépcsőre? Az alkotó, Varjas Judit mesélt.

halas1.jpg

A chilei Valparaíso festett, ezerféle színben pompázó lépcsői adták az inspirációt. A „Halas lépcsőről” egyébként már rengeteg nemzetközi street art blog és oldal írt, a lépcső saját Facebook-oldalára, mert az is van neki, gyűlnek lépcsős szelfik, meséli Varjas Judit, tapolcai iparművész. Nem számított ekkora sikerre.

A tapolcai alpolgármester és a helyi TV sajtóreferense keresték meg az ötlettel. Három téma közül választottak: volt szó tavirózsákról, vagy a környékbeli tanúhegyek megfestéséről, de végül a koi pontyok mellett döntöttek. Ezek a tóban úszkáló színes díszhalak, amelyek a közhiedelemmel ellentétben nem azonosak az aranyhalakkal.

halas4.jpg

di002906.JPG

A lépcsőfestés természetesen óriási meló volt, és ahogy ez lenni szokott, sokkal több kihívást tartogatott, mint ahogy azt Judit elképzelte. A lépcső nagyon rossz állapotban volt, több helyen pótolni kellett a fugát. Az eredeti terv az volt, hogy csak a lépcsőfokok homlokzatát festi le, de aztán úgy döntött, hogy jobb, ha felülről is látható az alkotás.

Csak a minta felrajzolása egy teljes napig készült, Judit nem használt sablont. És akkor következzenek a számok: 27 lépcsőfok, 4-5 réteg festék, napi 12-13 óra munka, 17 napon keresztül, hogy elkészüljön a szeptember 30-ai átadóra.

halas3.jpg

halas2.jpg

halas5.jpg

Judit egyébként üvegékszer-készítéssel foglalkozik. Hobbinak indult, a tanulási költségeket akarta fedezni belőle, de most már hivatás, és az egész családnak munkát biztosít. Judit annak idején a Liliomkert piacon kezdte árulni az ékszereit. Az első nap nem volt túl biztató, a helypénz ára sem jött vissza, de ez egyáltalán nem törte le a lelkesedését, meséli. Továbbképezte magát az üvegvágás és üvegékszer-készítés területén, és közben elvégezte a képi ábrázolás-festő szakot, majd az andragógus-rajztanár mesterszakot. Minden hétvége és vizsgaidőszak az alkotásról szólt.

Jelenleg kemencében olvasztott ékszerüveggel dolgozik, karkötőket, gyűrűket, medálokat tervez. A régi, alpakka evőeszközökhöz, amelyekből karkötők, medálok készülnek, a nagymamája hagyatéka adta az inspirációt.

xlus9388.jpg

12119123_994763207211757_5405308145574893987_n.jpg

A lépcső sikere óta rengeteg megkeresést kapott, többek között Costanzából, a Different Type of Art tulajdonosaitól. És hogy ezek után marad-e a környékbeli piacokon és vásárokon, vagy ideiglenes utazó street art művész lesz, még a jövő zenéje. El tudná képzelni ez utóbbit is.

fotók: Dancs István, Varjas Judit, ilovebalaton

Varjas Judit Üvegékszer

 

Így készült Tapolca legújabb látványossága, a Halas lépcső Tovább
Címkék:street art művészet ponty ékszer lépcső tapolca nevezetesség Balaton malom-tó Halas lépcső Varjas Judit

A bejegyzés trackback címe:

https://ilovebalaton.blog.hu/api/trackback/id/tr2711973708

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Fedor · http://fedor.blog.hu/ 2016.11.30. 11:10:25

Jól néz ki. Eből következően majd jönnek a közteresek, és feljelentik rongálásért.

gigabursch 2016.12.01. 11:51:02

Az igényes falfestés kontra tag-ek.
Az előbbinek van szerepe, helye, mégha karikatúra jellegű is, az utóbbiért akasztani tudnék.
süti beállítások módosítása