Az elmúlt 10 év legjobb Eurovíziós dalai

2017. május 06. 07:42 - GReni

Bemelegítő a 2017-es Eurovíziós Dalfesztiválra

A jövő héten, május 9-én elrajtol a 2017-es Eurovíziós Dalfesztivál Kijevben. 1956 óta immár hatvankettedik alkalommal rendezik meg ezt az izgalmas dalversenyt. Az évek során közel 1500 dalt vett részt a versenyeken, végighallgatásuk három napig tartana. Hogy könnyebben ráhangolódjunk a versenyre, ismerkedjünk meg az elmúlt tíz év legjobb dalaival.

maxresdefault_1.jpg

Miután visszahallgattam az elmúlt tíz év döntős dalait és kiválasztottam minden évből a favoritomat, rá kell jönnöm, hogy nagyon is konvencionális ízlésem van, mert majdnem minden évben a győztes dal volt nálam is a befutó. Ami persze nem gond, sőt egy kedves barátom viccesen azt reagálta erre, hogy jelentkezzek a verseny szervezőinél, hogy felesleges a zsűri, majd én megmondom ki nyer. :)

Mielőtt rátérnénk a dalokra jöjjön öt érdekes tény a verseny világából:

1. 65 győztest avattak az elmúlt években. Bár csak 62 verseny volt, így azt hihetnénk, hogy elírtam valamit, de az igazság az, hogy 1969-ben négyen végeztek az első helyen holtversenyben, így abban az évben négy győztest hirdettek: Egyesült Királyság, Franciaország, Hollandia, Spanyolország.
2. 2015-ben a dalverseny bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe, mint A leghosszabb ideje futó tévés zenei verseny.
3. A legsikeresebbé vált Eurovíziós Dalverseny győztes az ABBA együttes, akik 1974-es győzelmüktől hatalmas sikereket értek el. Bár feloszlottak 1983-ban, dalaikat ma is milliók ismerik, szeretik.
4. Írország tehetséges énekesének, Johnny Logannek sikerült a csoda: háromszor győzedelmeskedett a verseny során, 1980-ban, '87-ben és '92-ben.
5. Ralph Siegel dalszövegíró és zeneszerző idén már a 22. alkalommal vesz részt a versenyek történetében. Dalai eddig egy győzelmet hoztak, 1982-ben Nicole Németországot képviselve énekelte el a Ein bißchen Frieden (Egy kis béke) című népszerű dalt.

És most jöjjenek a legjobb dalok!

2008. Belgrád, Szerbia

Ebben az évben a zeneszerzők, előadók nem az én ízlésvilágomnak kedveztek. Mindenevő vagyok ugyan, de sajnos nem igazán fogott meg egyik dal sem, a magyar dal, Csézy Candlelight című dala pedig nem jutott be a döntőbe. Így az elmegy kategóriából választottam dalt, így lett nálam a befutó Dima Bilan Believe című dala. Oroszország képviselője lett a verseny hivatalos győztese is. 

2009. Moszkva, Oroszország

Kicsiny országunknak ebben az évben sem sikerült számomra igazán jó dallal indulni, Ádok Zoli Dance With Me című dala sem zeneileg, sem látványilag nem érintett meg, sajnos meg sem lepődtem, hogy nem került a döntőbe. Akadtak azonban jó dalok a döntőben, de nálam az abszolút befutó az a fiatalember, aki brutális fölénnyel nyerte meg végül a versenyt: Alexander Rybak - Fairytale, Norvégia. Tehetséges zenész, egyedi hangzás, fülbemászó dallam:

2010. Bærum, Norvégia

Ebben az évben Magyarország visszalépett a szerepléstől, nélkülünk zajlott a verseny. Viszont nagy bajban voltam ezzel az évvel is. Hallgattam szépen sorban a dalokat és közben azon gondolkodtam, hogy vajon ez 2010-ben tetszett vagy akkor is vakartam kínomban a fejem. Na végül találtam egy dalt, ami már a 10-ből 7 pontot kapott tőlem, szomorú, de már ez is elég volt a győzelemhez. Aztán megnéztem a hivatalos győztest és lám...ismét egyetértettem a zsűrivel és nézőkkel és gyanús, hogy nem csupán nekem volt kevés, amit az indulók mutattak magukból, mert Lena 246 ponttal hatalmas fölénnyel nyert. Jöjjön tehát a győztes dal: Lena Meyer-Landrut - Satellite, Németország.

2011. Düsseldorf, Németország

Ebben az évben Magyarország visszatért, méghozzá egy kiváló énekesnővel, Wolf Katival, aki a What About My Dreams című dalával az elődöntőben a középmezőnyben végzett, de a döntőben ez a dal csak a 22. helyre volt elég. Sajnos ez az év sem hozott kedvenc előadót, az azeri páros és a svéd fiatalember között vacilláltam, na nem azért, mert annyira tetszettek, hanem mert ezek tűntek eladhatónak. Sajnos, ha két tucat dal között egy sem tetszik, akkor ez marad. :) Végül Ell és Nikki Running Scared című dalát találtam érdekesebbnek. A zsűri ugyan nem nekik adta a legtöbb pontot, de a nézői szavazatok a verseny élére repítették az azerbajdzsáni duót.

2012. Baku, Azerbajdzsán

Végre egy igazán jó magyar dal! A Compact Disco Sound of Our Hearts című dala nagyon ott volt, mind zeneileg, mind tartalmilag, valamiért mégsem sikerült meggyőzni a közönséget. A döntőben két országot sikerült csak maguk mögé utasítaniuk. Bár szerettem a dalukat, a svédek versenyzője, Loreen engem is jobban meggyőzött Euphoria című dalával. 

Kivételesen ebből az évből két dalt hozok nektek. A kedves orosz mamikák extrém-cukiságuknak köszönhetően kerültek a listámra. :)

2013. Malmö, Svédország

Ez az év a nagy ívű dalok éve volt, csak úgy záporoztak ránk a "magas cék" és a drámai dalok. Kivételek persze akadtak, ilyen volt ByeAlex Kedvesem című dala is, ami jó-jó, de nem lett a kedvencem, a döntőben viszont egy nagyon szép eredményt hozott, a 10. helyen végzett. Miután végighallgattam újra az összes döntős dalt és nagy nehézségek árán kiválasztottam a toplistám első helyezettjét rá kellett jönnöm, hogy ismét a zsűri és a nézők szavazataihoz adtam egyet. A győztes dal: Emmelie De Forest - Only Teardrops, Dánia.

2014. Koppenhága, Dánia

Juhúúú! Végre az első olyan év, amikor elfogultság nélkül azt tudom mondani, hogy a magyar dal volt a legjobb! Kállay-Saunders András Running című dala mindenben tökéletes volt számomra. A zene, a szöveg, a hang és az előadásmód mind-mind csillagos ötös, a versenyen pedig az előkelő ötödik helyen végzett.

2015. Bécs, Ausztria

Végre egy év, amikor nem volt annyira könnyű dolgom! A Magyarországot képviselő Boggie Wars For Nothing című dala nagyon jól sikerült, sajnos a közönség nem értékelte eléggé, így a huszadik helyen végzett a dal, viszont az én képzeletbeli dobogóm harmadik helyére felkerült. Az év különlegessége volt, hogy megjelent a versenyben Ausztrália is. De hogyan kerültek ők egy európai versenybe? 1983 óta közvetítik minden évben a dalversenyt és rengeteg rajongója van a műsornak, ennek köszönhetik, hogy lehetőséget kaptak és éltek is vele. Guy Sebastian remek dalt adott elő, amely a verseny ötödik helyére volt elég, valamint kiérdemelte a dobogóm második helyét. Az év abszolút favoritja nálam Måns Zelmerlöw Heroes című dala, mely a nézőknél a harmadik helyen végzett, de összesítve a zsűri szavazataival győztesen hagyhatta el a színpadot. 

2016. Stockholm, Svédország

Tavaly is sikerült egy remek dallal érkezni a versenyre. Freddie Pioneer című dala bármelyik nemzetközi színpadon megállná a helyét, de a zsűrit és a közönséget sem sikerült igazán meggyőzni, a dal a 19. helyen végzett. Nálam abszolút top5-ös lett a dal, viszont első számú kedvenc választásánál nem volt könnyű dolgom, a győztes dal, Jamala 1944 című dala érdekes szerzemény. Mikor tavaly hallottam elsőre nem tetszett, második és harmadik hallásra sem igazán, aztán  apránként kezdtem megkedvelni, így végül felkerült Ukrajna versenydala a dobogómra, de a végső befutó a listámon Izrael versenyzője lett. Jöjjön most Hovi Star Made Of Stars című dala.

2017. Kijev, Ukrajna

Kivételesen nemcsak a döntős dalok közül választottam, hiszen a verseny még csak a jövő héten indul. Így nehezebb dolgom is volt, 42 dal közül kell kedvencet avatnom. Először is meg kell említenem a magyar képviselőt, Pápai Jocit, aki Origo című dalával indul. Egyedire, különlegesre sikerült, de nekem nem lett a kedvencem, remélem a zsűri és a szavazók közelebb érzik majd magukhoz a dalt, mint én, drukkolok egy szép eredményért! De nézzük csak ki, kik tetszettek nekem ill. kiket tartok esélyesnek a győzelemre. Jöjjön az én top hármam, remélem közülük kerül majd ki a győztes :)

Magyarország 1994 óta idén már tizenötödik alkalommal lesz ott a résztvevő országok között. Sajnos még nyerni nem sikerült, a legjobb helyezés Bayer Friderika nevéhez fűződik, aki csupán néhány ponttal maradt le a dobogó harmadik helyéről. A bejegyzés zárásaként jöjjön a Magyarországot képviselő, Pápai Joci dala:

Ha tetszett az összeállítás kövess minket a Facebookon is!

Ide kattintva meghallgathatják az összes idei versenyzőt.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpara.blog.hu/api/trackback/id/tr112456523

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása