Mindennapi hősök különös érzékenységgel: ez Anna Gavalda

2018. január 20. 07:14 - Carbonari

Könyvajánló - Anna Gavalda: Életre kelni

gavalda.jpg
„Az az érzésem, hogy a nők csináljanak bármit, döntsenek bárhogy, romboljanak le bármit, borítsanak bármit, az élet akkor is az ő oldalukon áll.” 

Anna Gavalda legújabb műve a Magvető Kiadó gondozásában jelent meg 2017 év végén, az rajongói legnagyobb örömére. Gavaldát olvasni mindig izgalmas, még akkor is, ha egy-egy műve nem is általánosan mindenkit szólít meg, de a tárgyalt probléma elevenébe vág annak, aki maga is küzd vele. Ahogy jelentek meg a kötetek, úgy szereztem be őket. Sokon túladtam, volt, amit el sem olvastam végig, egyikét-másikát viszont polcra helyeztem, bebetonozva, hogy majd jó lesz azt 10 év múlva újra olvasni, de még milyen jó!

Az Életre kelni hősei nők, lányok és asszonyok. Valamennyien sérültek így vagy úgy, valamennyiüknek fel kell állniuk az életük egy-egy kisebb, nagyobb sokkja alól. Nem titkolják gyengeségeiket, de örülnek, ha valamiben ők a jobbak, mint a környezetük. Szeretnek meglepetést okozni, meghökkenteni egy-egy mondattal, kikacsintani a történetből, hogy azért érted, ugye, hogy ezt most miért csináltam? Vagy éppen a hirtelen kinézéssel azt kérdezni: te most vágod, hogy ezt miért csináltam? Mert én nem mondanám, hogy értem. Csak úgy jött, és első blikkre úgy tetszett, itt a helye, de most már tamáskodom benne. Te pedig visszalapozol, hogy akkor tényleg, ezt miért is csinálta, és miért is pont így? 

Mi vagyunk a novellák főhősei, mi, lányok, asszonyok, fiúk és férfiak. A buliról hazatartó bizalmatlan fiatal lány, aki megadja magát a szenvedélynek. Az idősebb férjét eltemető fiatal özvegy, akit az ideiglenesség és egy pici bérlakás tesz helyre, mert ahol addig élt, túl kedvesek voltak az emberek ahhoz, hogy őszinték legyenek hozzá, neki pedig a továbblépéshez könyörtelen szembenézésre van szüksége. És akkor is van nő a történetben, ha amúgy férfiszempontból szól a rege, mert a nőről szól, aki vele él, és a kutyája meg… hajaj. És akkor is, ha lány roppant módon szereti a gyorséttermek szemetjét, míg a fiú kifinomult ízléssel kést, villát keresve határozza el, hogy igenis, megszeretteti a narancsos palacsintát ezzel a lánnyal. Igen. Ha elég hosszú ideig együtt lesznek. Akkor igen. Addig meg hajrá Happy Meal! Gonoszul elárulom: a lány hat éves. Koppantál, mi? Aztán az épület, amely vadonatúj, de mégsem fog lakni benne senki, mert… és amely történet a bizalomról, egy kerekesszékről (is) és az életpontokról szól. Aztán jön a baka és egy fiú.

Mindennapi hősök mindennapi helyzetben, különleges érzékenységgel megírva, meghökkentő gondolatpárosításokkal tarkítva: ez Gavalda.

Szeretnél többet megtudni a könyvről? Kattints a képre, a kiadónál kedvezménnyel beszerezheted!

anna.jpg 

 

 

Köszönjük, Magvető Kiadó!

 

Amikor a féri kineveli fiúszeretőjét. Érdekel? Kattints!

 

Tetszik, amit olvastál?

Akkor kövess minket a Facebookon is!

 

A főkép a Pixabay-ról származik.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpara.blog.hu/api/trackback/id/tr8513537865

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása