Mi az én utam?

Mi az én utam?

10 gyakori hiba az önéletrajzban

Ezekre érdemes figyelnünk!

2016. november 17. - Mi az én utam?

Önéletrajzunk (más nevein: Curriculum vitae (CV), autobiográfia, resume) egyben önmarketing is, amellyel szeretnénk felhívni magunkra a munkáltató figyelmét, és általa tudjuk megmutatni azt is, hogy a megpályázott munkakörre mi leszünk a legalkalmasabbak.

resume.png

Ezért is érdemes önéletrajzunkat a lehető legtökéletesebbre készíteni. Nézzük meg azokat a hibákat, amiket jobb, ha kerülünk, miközben a CV-nket készítjük.

1. Önéletrajzunkban egy régi, fiatalkori e-mail címünk szerepel

Nem leszünk komolyan vehető jelöltek, ha az elérhetőségeknél a cicababa, vagy a manci93 címeket olvassák a HR-esek. Álláskereséshez hozzunk létre egy komoly hatást keltő e-mail címet, lehetőleg olyat, melyben legalább a vezeték-, vagy keresztnevünk, legjobb esetben a teljes nevünk szerepel! (Ennek egyébként a későbbiekben, más hivatalos levelezéseknél is nagy hasznát vesszük majd.)

2. A mellékelt fotó nem az alkalomhoz illik

Felejtsük el azokat a magánéleti képeket, amelyeken éppen egy buliban vagyunk, vagy a barátainkkal pózolunk, esetleg kirándulunk az erdőben, vagy amelyek életünk bármely más eseményét örökítik meg. Nagyon nem javasolt továbbá egész alakos fotóval pályáznunk (hacsak nem modellek vagyunk), vagy olyannal, amin nem az álláshoz illő ruhában vagyunk, hanem például pólóban, farmerben, sortban, és még sorolhatnám...

A legjobb választás egy maximum egy éves igazolványkép, közepes tónusú háttérrel, melyen megfelelő ruhában vagyunk.

Illetve egy jó tanács: mielőtt beadjuk a jelentkezésünket egy helyre, a közösségi oldalakra feltöltött kínos fotókat is töröljük ki, de legalább változtassunk a láthatósági beállításokon! Mert azok lehet, hogy egy olyan arcunkat mutatják, amivel nem lennénk túlzottan nyerők a kiélezett pályázati helyzetben. És ne áltassuk magunkat, megnézik azokat is… :) 

3. Kifejezett kérésre sincs fénykép csatolva a CV-hez, hiányoznak a pályázatban kért dokumentumok

Ha a megpályázott hirdetésben kérik, és mi mégsem csatolunk fényképet az önéletrajzunkhoz, vagy nem nyújtjuk be a kért dokumentumokat, akkor az azt a következtetést engedi levonni a HR-es számára, hogy nem figyeltünk eléggé a feladatra. Ezért mindig alaposan olvassuk át a hirdetés szövegét, és tegyünk eleget az abban kérteknek.

Sajnos az kivédhetetlen, hogy ha képet is kérnek rólunk, akkor kicsit azt is alapul vegyék a szimpátia kialakításához. Viszont az sem megoldás ilyenkor, ha nem csatolunk fotót, mert ezzel egyből kikerülhet a pályázatunk a lehetséges jelentkezők sorából.

4. Nyelvtanilag helytelen, rossz helyesírással készült az önéletrajzunk, és vannak benne elütési hibák

Sajnos az ilyen típusú hibák arra engednek következtetni velünk kapcsolatban, hogy pontatlanok, figyelmetlenek vagyunk, és nem lehet tőlünk majd precíz munkát elvárni. Ennek kiküszöbölésére megoldást jelenthet, ha megkérjük az egyik ismerősünket, hogy nézze át ő is az anyagunkat, mert ő észreveheti azokat a nyelvtani (illetve akár logikai) hibákat is, amiken a mi szemünk már átsiklik.

5. Kézírásos önéletrajz

Azon túl, hogy a kézírásos önéletrajzzal nagyban kockáztatjuk azt, hogy annak minden fontos információja kiolvasható legyen belőle, külalakjában is messze elmarad majd a begépelt, szövegszerkesztővel készített párjától. Ne tegyünk keresztbe magunknak ezzel! Gépeljük be, és szerkesszük meg az anyagunkat!

6. Áttekinthetetlen a szerkezete

Gondoljunk csak bele, ha egy két oldalas, általunk megadott információkból álló anyagot nem vagyunk képesek rendezett, áttekinthető szerkezetbe összeállítani, akkor az okot ad majd arra, hogy megkérdőjelezzék logikánkat és rendszerben való gondolkodással kapcsolatos képességeinket. Ez főként akkor kínos, ha egyébként ezen képességeinket önéletrajzunkban pozitívumként ki is emeltük. Egy rosszul összeállított, átláthatatlan, követhetetlen szerkezetű önéletrajz felveti a kérdést a HR-esben, hogy hogyan fogunk más, a munkánkkal kapcsolatos anyagot összeállítani.

7. Túl hosszú a CV

Egy meghirdetett pozíció kapcsán valószínűleg tetemes számú pályázati anyag érkezik be a cégekhez, így - a hatékonyság jegyében - az első körös CV-áttekintésre valószínűleg nem sok ideje van az erre kijelölt embernek. Tehát az önéletrajzunkat első körben átfutja majd, keresve azokat az érdekes pontokat benne, amikről úgy gondolja, hogy ezzel a jelentkezővel megéri tovább foglalkozni. Túlzottan hosszú, sokoldalas, összefüggő szövegben megadott infókkal nem fogjuk megnyerni őt. Igyekezzünk mondanivalónkat pontokba szedve, áttekinthetően, két oldalba sűríteni. Ha ezen túl is marad olyan rész, amit jobban kifejtenénk, megtehetjük ezt a motivációs levelünkben, vagy a későbbiekben az interjún.

8. Túl rövid a CV

Igen, ez sem jó. Természetesen lehetnek olyan esetek, amikor nem tehetünk ennek okáról, például pályakezdők vagyunk, még csak egy munkahelyünk volt, ahol hosszabb ideig dolgoztunk, vagy nincs nyolc diplománk, stb. Viszont ebben az esetben is érdemes „feltornáznunk” a CV terjedelmét legalább kétoldalnyira olyan trükkökkel, mint: tanulmányainknál megadjuk a főbb tárgyakat, szakmai előéletünknél a gyakorlati helyünket, egyetlen eddigi munkahelyünknél a munkakörünkben végzett feladatokat.

9. Rövid időn belül túl sok munkahelyünk volt

Ebből azt szűrheti le a HR-es, hogy hosszú távon nem építhet majd ránk. Nos, annak hátterében, hogy miért váltogattunk a munkahelyeinket az elmúlt időszakban sűrűbben, mint az átlag, bármi állhat, illetve ez egy olyan tény, amivel már nem sok mindent tudunk kezdeni. Azonban itt is vannak olyan megoldások, amikkel kozmetikázhatunk picit az adott helyzeten. Például nem az összes munkánkat tüntetjük fel, csak azokat, amik mondjuk a megpályázott állás tekintetében relevánsabbak.

10. Láthatóan sokszorosított a CV

Nem vet jó fényt ránk – és nem hízeleg túlzottan leendő munkaadónknak sem-, ha önéletrajzunkról ordít, hogy annyira átlagos és semleges, hogy például a város szinte bármelyik meghirdetett asszisztensi pozíciójára be lehetne nyújtani. Annak érdekében, hogy ilyet még véletlenül se gondolhassanak az anyagunkról, a következőket tehetjük: olvassunk el figyelmesen az álláshirdetést, és az abban használt szavakat, kifejezéseket nyugodtan csempésszük bele a pályázatunkba, az anyagunkon mindig legyen aznapi dátum, mikor elküldjük azt, a pályázathoz írt kísérőlevélben szerepeljen olyan megszólítás és tárgy, amit a hirdetésben kérnek, illetve ha kérnek motivációs levelet is, annak stílusát szintén igazíthatjuk a hirdetés szövegéhez.

 

Sok sikert az önéletrajz elkészítéséhez! :) 

A bejegyzés trackback címe:

https://miazenutam.blog.hu/api/trackback/id/tr9311965349

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

alfabela2 2016.11.18. 12:18:19

"és az abban használt szavakat, kifejezéseket nyugodtan csempésszük bele a pályázatunkba..."

Erről jut eszembe, hogy ahány HR-s blogot olvas az ember, annyiféle tanácsot kap :-)

Írjunk bele kulcsszavakat az önéletrajzba és levélbe, mert így tudjuk kifejezni, hogy mennyire elolvastuk a hirdetés szövegét. versus Ne másoljuk szolgaian a hirdetést, mert akkor azt hiszik, hogy nem vagyunk kreatívak.

Fogalmazzuk meg a motivációs levelet, hatásos kifejezéseket használva. versus Már a HR-seknek is tele van a töke a közhelyekkel, meg egyébként sincs idejük elolvasni a levelet 3 mp alatt.

Egyébként már gondoltam rá, hogyha úgysem olvassák el, akkor egyszer összedobok egy motivációs levelet a bullshitgenerátor által kidobott szakkifejezésekből :-)

Figyeljünk a helyesírásra. (Oké, de ezt tegyék meg az álláshirdetések megszövegezésekor is.)

"annyira átlagos és semleges"
Rendben, de akkor az álláshirdetésbe bele kellene írni, hogy konkrétan melyik cég keres alkalmazottat, nem pedig csak azt, hogy "multinacionális nagyvállalat" vagy "sikeres jövő előtt álló vállalkozás", stb. Mert enélkül bizony marad az "átlagos és semleges" hangnem. Úgy bizony.

jobangel · http://jobangel.hu/blog 2016.11.18. 12:26:54

Egyedül a 9-essel nem értek egyet: ez nem hiba, ha benne van a CV-ben, hanem tény. Kozmetikázni meg nem úgy kell, hogy kihagyunk belőle, mert akkor meg rések lesznek. Kompetencia-alapú CV a megoldás, ahol a szakmai tudás és a munkahelyek külön fejezetben vannak.

_Ske_ 2016.11.18. 13:40:57

Hát nem tudom, annyi ilyesmit olvastam már, hogy amikor arra került a sor, hogy állást keressek, összedobtam egy teljesen sablon cv-t, még fénykép sem volt benne, és a 10 pontból szerintem ha 4-nek felelt meg, összesen 4 állásajánlat lett a vége 2 hónapon belül.
Ja, és motivációs levél sem volt hozzá csatolva. :)

kommentes nikk 2016.11.18. 13:57:31

Kéthetente jön egy menetrendszerű önéletrajzos poszt, mindig ugyanazzal a pár sablonos, semmitmondó infóval, ami az épeszűeknek fölösleges, a full hülyék meg úgyse olyan állásra pályáznak, ahol elvárnak tőlük olyanokat hogy nyomtatott CV, vagy értékelhető fotó. Ráadásul élő ember nincs, aki autobiográfiának hívná az önéletrajzot, gondolom angolból fordította a poszter ezt a remekművet, akkor viszont fordítson rendesen.

Bambano 2016.11.18. 14:03:20

nem rakunk fotót cv-be, akkor se, ha a hr-es pattog miatta. szokja meg, hogy nem kezelhet illegálisan adatokat, és nem mindig az van, amit ő akar.

egyébként is soha nem fogod előre tudni, hogy az aktuális hr-esnek éppen mi a hasfájása aznap, amikor elolvassa. biztos lehetsz benne, hogy egy másik hr-esnek más baja lesz a cv-ddel, de az is előfordulhat, hogy ugyanaz a hr-es más bajokat lát majd benne két különböző alkalommal.

következmény: teljesen mindegy, milyen cv-t írsz. következmény: felesleges kidobott erőlködés a cv bonyolítása. írsz egy rendeset, normális esetben szabványosat (háááeeer: europass, érted?) és pont.

Happy trolling, asshole! 2016.11.18. 14:23:16

Szerény tapasztalatom szerint a legtöbb CV-vel az a baj, hogy látszik rajta, a beküldője soha sehol semmilyen komolyan vehető teljesítményt nem tett le az asztalra és/vagy elég satu feje van.

gipszfej 2016.11.18. 14:38:11

Azt hiszem, koromnál fogva, már több önéletrajzot nem fogok írni. A hosszú évtizedek alatt nagy vonalakban az derült ki erről a témáról, hogy a legtöbb esetben már régen megvolt a kiválasztott, aki a munkát megkapta, mert rokona, vagy ismerőse volt valakinek.
Ez az önéletrajzosdi már évekkel ezelőtt is komolytalan volt, mert ha ténylegesen kerestek valakit, az általában a személyes beszélgetés után dőlt el. Azt gyanítom, ez ma sem változott különösebben.

logisch 2016.11.18. 16:32:41

A túl rövíd pont szerintem nem jó, amikor CVk közül válogatok (alapszintü pozira), nevetségesnek találom ha egy 20-25 éves fiatalnak nem fér fel a cv-je egy oldalra. Egy jó motivációs levél nálam pályakezdőnél is ér egy beszélgetést, ha önazonos az illető és nem próbálja meg többnek eladni azt, ami

Tomanovics Gergely · http://tomanovicsgergely.blog.hu 2016.11.18. 19:39:24

"mielőtt beadjuk a jelentkezésünket egy helyre, a közösségi oldalakra feltöltött kínos fotókat is töröljük ki"

Jó, és mi számít kínosnak? Nekem például egy bulifotó sokkal kevésbé kínos, mint mondjuk egy misén készült.

A Tyne folyó déli partja 2016.11.18. 21:05:35

@Tomanovics Gergely: mondjuk, kínosat alapban nem teszek fel Facebookra, meg hasonlók, de amúgy meg azt be lehet állítani, hogy ne lássa az, aki nincs a listádon.

2016.11.18. 21:28:17

@Tomanovics Gergely: Ezesetben presbiternek ne jelentkezz :D
süti beállítások módosítása