Felnőtt tartalom!

Elmúltam 18 éves, belépek Még nem vagyok 18 éves
Ha felnőtt vagy, és szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot.

A belépéssel elfogadod a felnőtt tartalmakat közvetítő blogok megtekintési szabályait is.

A mindennapok örömeiről, amelyekért érdemes reggel felébredni

Nyuszi ül a fűben...és gondolkozik

Nyuszi ül a fűben...és gondolkozik

Elfeledett géniuszok

2016. július 07. - Evice

Annyi ember vagy, ahány nyelvet beszélsz. Ez lebeg a szemem előtt, valahányszor idegen nyelvet használok. Nem mondhatnám, hogy a fenti mondás alapján túl sok személyiség lakik bennem, de velem ellentétben vannak olyanok, akik tudása már majdhogynem ijesztő. Ilyen például Dabi István tolmács és műfordító, aki 23 nyelven beszél folyékonyan, és további 103 nyelven ért és ír. Ez több, mint lenyűgöző teljesítmény. Éppen ezért furcsa számomra, hogy alig hallani a magyar nyelvzseniről. Rajta kívül van még néhány olyan géniusza kis hazánknak, akikre szintén büszkék lehetnénk életművük miatt, de valahogy mégis feledésbe merült a nevük. Összeszedtem néhány híres, vagy éppen hírhedt magyar személyt, akik zsenijükkel kitűntek a XX. században.

Dabi István

istvan-dabi.jpg

A filmipar koronázatlan királya

Fried Vilmos Tolcsván született, 1879. január elsején. Csupán kilenc hónapos volt, amikor szülei a jobb élet reményében Amerikába vándoroltak, és New Yorkban telepedtek le. Fortuna nem állt melléjük, borzasztó szegénységben éltek. Itt még 12 gyermek következett a sorban, de a sanyarú körülmények miatt, csupán hatan érték meg a felnőtt kort. A kis Vilmos, hogy kevesebbet éhezzenek, és segítsen a családján, 8 évesen egy mosodában kezdett dolgozni. Munkája miatt 3 évvel később, 11 évesen otthagyta az iskolát. Az évek alatt keresete egy részét sikerült félretennie, és egy ügyes befektetést követően, 24 éves korában megvásárolta az első filmszínházát. Kiváló üzleti érzéke elképesztő kreativitással párosult, így csakhamar szegénynegyedi éhezőből befolyásos cégtulajdonossá vált. Nevét megváltoztatta az Amerikában nehezen kiejthető Fried-ről Fox-ra, így amikor megalapította saját filmvállalatát, az a Fox Film Corporation nevet kapta. Ekkor már a filmgyára mellett, több száz mozi tulajdonosa volt. Teljesen átalakította a korabeli filmvilágot. Egyetlen folyamattá gyúrta a film készítést a gyártástól a vetítésig. Ő alkotta meg a “star” fogalmát, és mindazt, amit ez a szó ma is jelent: a színészek öltözködését, viselkedését, a nagy közönség előtt történő megjelenésüket, az őket körülvevő csillogást, és álomvilágot. Felismerte, hogy a filmeket legjobban a színészekkel tudja reklámozni és eladni. Számos tehetséget támogatott és nevelt ki saját gyártású filmjeihez, például Shirley Temple-t. Az ő filmszínházaiban játszottak először hangos filmet, gyakorlatilag egyik napról a másikra állt le a némafilmek vetítésével. Legnagyobb sikerei csúcsán is büszkén mesélt a származásáról, és rengeteg magyar szakemberrel dolgozott együtt.

Fried Vilmos/William Fox

fox-theater-william-fox.jpg

Minden összejött neki, amibe csak belekezdett, egészen 1929-ig. Ebben az évben trösztellenes eljárást indítottak ellene, ráadásul az első gazdasági világválság is pont ekkor csapott le. Mindezek tetejébe, súlyos autóbalesetet szenvedett, és mire felépült, 150 millió dolláros veszteséggel találta szemben magát. Csődbe jutott, részvényeit a bankok felvásárolták, így saját cégeinél kisebbségbe került. Végül a Fox Film Corporation-t beolvasztották a Twentieth Century Pictures nevű vállalatba, és az egyesülésből megszületett a világ egyik legnagyobb filmstúdiója, a Twentieth Century Fox Film Corporation. Fox helyzetét 1936-ban súlyosbította, hogy a csődeljárás során megpróbálta lefizetni az egyik kirendelt bírót. Emiatt letöltendő szabadsgávesztésre ítélték, és szabadulása után már nem tudta újra megvetni a lábát Hollywoodban. Mivel akkoriban a filmiparban elvárták a fedhetetlen múltat, William Fox büntetett előélete miatt végleg a süllyesztőbe került. 1952-ben teljesen elfeledve halt meg, de a jogdíjaknak és a családi vagyonnak köszönhetően örököseire így is közel húsz millió dollárt hagyott.

Szóval, ha legközelebb megnézed a Titanic-ot, a Reszkessetek betörők!-et vagy a kedvenc X-men filmedet, és kezdéskor feltűnik a Twentieth Century Fox logója, jusson eszedbe, hogy a “Fox” a mi Fried Vilmosunkat takarja!

20th-century-fox.jpg

A világhírű szoprán énekes-színésznő

Még mindig a filmiparban maradva, szeretnék szót ejteni Eggerth Mártáról, vagy ahogy külföldön ismerték, Marta Eggerth-ről. Nem csak azért érdekes, mert játszott néhány sikeres hollywoodi produkcióban, olyan partnerekkel, mint Judy Garland, vagy Gene Kelly, hanem azért is, mert koloratúrszoprán énekesként igazi kuriózumnak számított. Minden nehézség nélkül kiénekelte a felső C hangot. 1912. április 17-én született Budapesten.Tehetségét jól mutatja, hogy már 14 évesen az Operaházban énekelt, és rövid időn belül a filmvásznon is feltűnt. Egyre többször hívták külföldi szereplésekre, így lehetősége nyílt német, angol, francia, spanyol és olasz filmekben is játszani. Filmforgatáson ismerte meg férjét, Jan Kiepurát, szerelmük 32 éven át, a férfi halálig tartott. Az 1940-es években Hollywoodba szerződött, de nem érezte jól magát az ottani filmvilágban, ezért visszatért az színpadra.

Az anyanyelvére rendkívül büszke volt. Akár Európában, akár Amerikában játszott, minden egyes filmszerződésben kikötötte, hogy csak akkor vállalja a szerepet, ha a filmben egy számot magyarul adhat elő. Ezzel a szokásával kapcsolatban 2006-ban a következőket nyilatkozta: „A filmszerződéseimben benne volt, hogy minden filmbe kell egy magyar dal. Erre soha nem kaptam Magyarországról egy… köszönetről ne beszéljünk, de egy megjegyzést, egy kis elismerést sem. Soha nem kaptam. Azért énekeltem, mert a szívemből jött.”

Eggerth Márta

eggerth_marta-005_1720021_8804_n.jpg

Ünnepelt primadonna volt New Yorktól Bécsig, bárhol koncertezett a világon, mindenhol állva tapsolta a közönség. Magyarországi fellépésre nem kapott meghívást. A végtelenül kedves, jó kedélyű és kivételes tehetségű énekes-színésznő 94 éves koráig aktívan koncertezett. 2013-ban,101 éves korában halt meg.

Ha van néhány perced, érdemes meghallgatni. Az alábbi videón Eggerth Márta énekel:

 

A világ legnagyobb festményhamisítója

Szeretem a festőművészetet, különösen Zichy Mihályt, Munkácsy Mihályt és Csontváry Kosztka Tivadart. A nagy nevű, és méltán híres művészek mellett azonban van még valaki, akinek ugyan dicsősége kétes, de tehetsége vitathatatlan. Hoffmann Elemér 1905-ben született Budapesten. Teljesen önállóan kezdett festeni, az ösztöne vezérelte, s mivel jól kezelte az ecsetet, Párizsnak vette az irányt. Eleinte még becsületesen, önálló stílusú és felfogású művészként igyekezett érvényesülni. Egyik képét az 1926-os Őszi Tárlaton ki is állították, de nem talált érdeklődőkre, így hamarosan pénzszűkébe került. Igazi tehetségére ezekben a szorongatott időkben derült fény. Kiderült ugyanis, hogy elképesztő precizitással, és átéléssel képes lemásolni mások stílusát.

A kezdő lökést a legenda szerint az adta, amikor Malcolm Campbell brit autóversenyző felesége ellátogatott hozzá a műtermébe, és megakadt a szeme egy képen, amit Hoffmann gyakorlásként skiccelt fel, alig 10 perc alatt. Mrs. Campbell egy darabig gyönyörködött benne, majd határozottan kijelentette: “ Megveszem ezt a Picassot." Hoffmann eleinte még próbálta meggyőzni, hogy a festmény nem eredeti, de a hölgy közölte vele: ezer közül felismeri a nagy művész vonásait. Így aztán Hoffmann sem erősködött tovább, eladta a képet 40 fontért. Akkoriban ennyi pénzből 2 hónapig fedezte a kiadásait. 

Mivel az egyenes út számára nem volt járható, a hamisításban talált rá a megélhetés kulcsára.1947-ben New Yorkba költözött, felvette az Elmyr de Hory művésznevet, és ettől kezdve ontotta magából a jobbnál jobb hamis képeket. Fontos megjegyezni, hogy az adott festő stílusát a legaprólékosabban leutánozva, új képeket hozott létre, vagyis nem a létező alkotásokat másolta le. Az ily módon eladásra szánt műveit soha nem szignózta, így a csalást sem lehetett rábizonyítani. S hogy mennyire ügyesen utánozta a híres festőket? Csak annyira, hogy milliomos lett az álképek eladásából.

Elmyr, amint egy “eredeti” Modigliani-t fest:

elmyr-painting-a-modigliani-vertical.jpg

 

Állítólag amikor Picasso megnézte Hory őt utánzó munkáit, hosszas gondolkodás után azt mondta: „Átkozottul ügyes fickó, magam sem csináltam volna jobban. Bármelyiket aláírom.”

Hory két kézzel szórta a pénzt, imádta az életet, ibizai villájában számtalan híresség megfordult. Azonban bármilyen körültekintően végezte a dolgát, végül ő is lebukott. 1966-ban egy texasi olajmilliárdos igencsak sérelmezte, amikor kiderült, hamis képet adtak el neki. A nyomozás szálai Horyhoz vezettek, ekkor került a nyomozóhatóságok látóterébe. Ezt a botrányt ugyan sikerült kisebb büntetéssel megúsznia, de a hetvenes években már Franciaország is a kiadatását kérte. Hory talán érezte, hogy a pályája a végéhez ért, mert 1976. december 11-én önkezével vetett véget életének.

Csaló ide vagy oda, nagyon is értette a dolgát, mivel manapság akár 10-15 ezer dollárt is adnak egy eredeti Hory-hamisítványért. Ami pedig még ennél is szebb: egy új-zélandi árverés képeit a megnyitó előtt hívták vissza, mert kiderült, hogy azok nem eredeti, Hory által készített hamisítványok, csupán másolatok voltak.

Hoffmann Elemér/Elmyr de Hory

elmyr-de-hory.jpg

Források

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://mindennapokoromei.blog.hu/api/trackback/id/tr598873810

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Terézágyú 2016.07.08. 08:24:12

"Elmyr, amint egy “eredeti” Moldogliani-t fest:"

A festő neve itt vicc, vagy elírás? :)

A bekopizott szövegeknél nem kellene módosítani a betűtípust? :)))

Wendriner Piroska sakál és balerina (törölt) 2016.07.08. 09:40:44

@Terézágyú: Amint pár mondattal előbb olvastad, ez volt a művészneve.

Evice 2016.07.08. 10:16:28

@Before: szívesen! Örülök, hogy tetszett :)

Evice 2016.07.08. 10:23:53

@Terézágyú: nem, nem :) "Elmyr" már a felvett művészneve volt.

A posztban kizárólag az idézett személyek által mondottakat kopizom. Szövegszerkesztést tekintve egy igazi anti-tálentum vagyok (csak hogy stílusos legyek :)), nem tudom miért vált át néha a szöveg néha más színre. Majd utána járok, mert tényleg zavaró.

medvegy 2016.07.08. 11:15:53

Franc tuggya!!!
Azért erre a hamisítóra mégse vagyok igazán büszke, meg arra se hogy itt született Magyarországon....

Eggerth Márta hangja viszont még ilyen korosan is nagyon szép.

Szalay Miklós 2016.07.08. 11:36:27

Egy elemző írás arról, hogy hányféleképpen lehet okos vagy buta valaki, ki a zseni, a tehetség és a bölcs:

egyvilag.hu/temak.shtml#temaid038

(A legfelső sor a kép tetején, "Az értelem elemei". Az írás doc és pdf formátumban tölthető le. Ez egyébként egy nagyobb mű egy darabja, mely megpróbálja módszeresen, de azért érthetően elmagyarázni, hogyan működik a világ.)

Terézágyú 2016.07.08. 11:48:45

@Evice: @Wendriner Piroska sakál és balerina:

nem az Elmyrrel van a gond, hanem a "Moldogliani"-val.
mert az ugye Modigliani.

steery 2016.07.08. 11:54:18

Nemere István: Lopj nekem egy Rembrandtot! c. könyvében (Cédrus Kiadó, 1993) van részletesebb leírás Hory Elemérről.

Evice 2016.07.08. 12:03:16

@Terézágyú: igazad van, ezer bocsánat! Javítva! :)

Evice 2016.07.08. 12:06:27

@medvegy: kétes dicsőség, az biztos.

Eggerth Márta fantasztikus volt. Nagyon sajnálom, hogy már nincs alkalmam élőben meghallgatni ahogy énekel.

MR1 Lajos 2016.07.08. 14:50:44

"A világ legnagyobb festmény hamisítója"

Ő hamisította a világ legnagyobb festményét?
Vagy csak gondot okoz az összetett szavak helyesírása?

Evice 2016.07.08. 15:42:57

@MR1 Lajos: Így van, alapesetben a jelöletlen tárgyas alárendelői szerkezetet egybeírjuk, de ha átvitt értelemben használom, mert egyszerre több dologra szeretném felhívni a figyelmet, akkor külön írva is működik. Tehát: ő volt a leghíresebb festményhamisító, aki a legnagyobbakat hamisította - ebben az esetben jobb külön - "a világ legnagyobb festmény hamisítója".
Ennél egyszerűbben nem tudom elmagyarázni.
Remélem, így már nem okoz gondot a szöveg értelmezése! :)

Before · http://azbeszt.blog.hu 2016.07.10. 09:21:27

@MR1 Lajos: Teljesen jogos, hogy gázosak a szövegben az összetett szavak, de ha már kötözködsz, akkor jól tegyed. Ha ő volt a világ legnagyobb festményhamisítója, akkor lehetett körülbelül három méter magas? A szórend alapján teljesen világos, hogy a jelző a személyre vonatkozik, nem pedig a festményekre, akkor se, ha - hibásan - külön lett írva. Ahhoz, hogy a te verziód belelátható legyen, kéne egy tárgyas rag ("a világ legnagyobb festményének hamisítója"), és így a különírás is helyes lenne.
@Evice: A magyar nyelv egyáltalán nem ilyen liberális az összetett szavak esetén. Aki festményeket hamisít, az festményhamisító, nem "működik" külön írva, főleg nem jobb így. :)

/nyelvtannáci off

Evice 2016.07.10. 13:47:14

@Before: Ez màr olyan érv, amibe nem tudok belekötni ☺ Javítottam.

Attilajukkaja 2016.07.10. 14:56:38

@Terézágyú:
"a "Moldogliani"-val.
mert az ugye Modigliani."
Kepes voltal belekotni egy jelentektelen elirasba? Gratulalok!

Evice 2016.07.10. 21:50:29

@Attilajukkaja: örülök, hogy tetszett! ;)

vackor1 2017.02.21. 23:51:07

Érdekes témákról írsz.. :)

Evice 2017.02.21. 23:54:17

@vackor1: köszönöm :) Őket imádom! Egytől egyig nagy kedvenceim :)

vackor1 2017.02.22. 00:27:59

Számomra felfoghatatlan, hogy bárki képes legyen nem összekeverni a szavakat - és akkor a nyelvtanról, nem is beszélek, ami szerintem minden nyelvnek a legnehezebb része - már csupán 5 különböző nyelv esetében is. Hihetetlen teljesítmény Dabi Istváné..

Evice 2017.02.22. 00:42:30

@vackor1: az bizony! Nem beszélek túl sok idegennyelven, és azokkal is megszenvedek. Elképesztő :)
süti beállítások módosítása