2016. okt 31.

Sport-e az esport?

írta: Dr. Educado
Sport-e az esport?

Az elektronikus sport nagy gyorsasággal hódítja meg a világot. Sokaknak talán nem ismerős elsőre ez a kifejezés, nem tudják pontosan mit is rejt, azonban itt az idő jobban megismerkedni vele

helena-kristiansson-lol-all-star-paris-2_web.jpg

Mi is az az e-sport?

Adódik a kérdés, vajon mitől tekinthető egyáltalán sportnak, ha az emberek egy asztalnál ülve videojátékoznak? Felhozhatnánk példának a sakkot, hiszen az sem igényel hatalmas fizikai erőnlétet, inkább agyban kell ott lennie egy játékosnak.

Itt is hasonló a helyzet, az e-sport is egy formája az agyjátékoknak. A versenyzők profi szinten, versenyszerűen foglalkoznak egy adott videojátékkal. Habár a játékosok között magasabb arányban képviselteti magát az erősebbik nem, folyamatosan az egyenlőség irányába billeg el a mérleg, mi több számos bajnokságok nők nyernek meg. 

Története

Kialakulása a számítógépek fejlődésével párhuzamosan a 70-es évekre tehető, az első hasonló eseményt 1972-ben tartották az Egyesült Államokban. Tényleges e-sport versenyekről az internet elterjedésétől számítva beszélhetünk, mintegy harminc éve tartották az első mai értelemben vett megmérkőzést, számuk rohamosan növekszik.

A kilencvenes évek elején megjelentek a pénzdíjas versenyek, sőt, manapság már szponzorok is támogatnak egy-egy ígéretesnek hitt "gamer"-t, komoly üzletté nőtte ki magát

cbcejm8w8aejtvz.jpg

Az e-sport jelenkora

Mára az e-sport és a többi sport között számos párhuzamot figyelhetünk meg. A játékosok egy bajnokság előtt több hónapot vagy évet edzenek, naponta több órát fordítanak szenvedélyükre. Köszönhetően a pénzügyi támogatóknak a nyerő játékosok idővel milliomosokká válhatnak, számukra fenntartott ingatlanban élhetnek, ahol minden körülmény adott a játékok további gyakorlására.

Akárcsak a profi sportolóknak, nekik is kötelező betartani egy szoros napirendet. Dél-Koreában már nemzeti sportként tekintenek rá, innen származnak a legjobb és legsikeresebb játékosok is. A résztvevők mellett egyre többen kíváncsiak a versenyekre, szurkolók is ellátogatnak egy-egy eseményre. 

cnujafdwiaaz8bn.jpg

A videojátékok közül a három legelterjedtebb a StarCraft II., a Leage of Legends és a Dota 2. A Valve Software 2011-ben világbajnokságot is indított "The International" elnevezéssel, amely minden eddiginél nagyobb bevételt produkált a bajnokságok történetében. Azóta évente újra megrendezik, közel egymillióan kíváncsiak rá. Idén már Magyarországon is rendeznek versenyt, márciusban a Mom Sportközpont ad helyet az első E-sport Feszt-nek. 

Összességében láthatjuk, hogy rengeteg hasonlóság fellelhető a fizikai sportok és az elektronikus sport között, ugyanakkor mérvadó különbség, hogy itt csupán agyjátékról beszélhetünk.

Szólj hozzá