Gyerekkávés szederleves ropogós vaníliás pehellyel

szederleves03_fin.jpg

Misi! A bokraid tele szederrel, málnával, ribizlivel, és láthatóan alig eszed őket - vetettük fel múltkor a szomszédunknak, egy kicsit irigykedve is az impozáns bokraira. Nálunk még csak egy-egy maréknyi bogyó terem az évben elszórva, tavaly óta gondozzuk őket. “Nem eszem valóban, nem vagyok medve.” Szerencsére nálunk a két piszén pisze, kiknek nagy a híre, kapkodja a terméseket, és a gyerekek nagy része, akiket ismerek, ugyancsak szereti a bogyókat. Nagyon hálás feladat ezekkel különböző ételeket feldobni. Szereti a foltisztító is, érezheti, hogy értelmes és komoly munkát végez.

 

A medvékre visszatérve júniusban Erdélyben, a Hargitán, a hegyekben nyaraltunk, ahol sötétedés után már nem tanácsos az erdőben bolyongani a medvék miatt. Az egyik sétánk alkalmával - nappal persze - egy cserjésben szamócát találtunk. Akkorák sem voltak, mint a borsószemek, és olyan esszenciális eperízük volt, hogy olyat gyerekkoromban éreztem utoljára, amikor vadon termett szamócához jutottam. Rá lehetett volna kattanni, de kértük a gyerekeket, csak néhány szemet kóstoljanak, a többit hagyjuk meg az erdei állatoknak. Mi majd veszünk a piacon - bár nyilván nem ugyanaz, vagy áfonyát az útszélen.

 

A szeder szúrós szárú bokron terem, és nagyon hasonlít a fekete eperfa termésére, ezzel szokás keverni. De fekete epret a piacon nem igazából árulnak, csak szedret. A szedret már az ókori medvék is ismerhették. A görögök, rómaiak pedig biztosan, mert többek közt köszvény gyógyítására alkalmazták. A középkorban a növény gyökeréből, leveléből készült főzettel bélproblémákat, fekélyeket kezeltek. Sötét színe is utal rá, hogy gazdag antioxidáns-forrás, tele flavonoiddal és polifenollal. Az előbbit a fiatalító hatással szokták összefüggésbe hozni, annak van reklámértéke, de például tud olyat is, hogy segíti a vérképzést és a vas felszívódását. Az utóbbi pedig a memóriát javítja. Ásványi anyagai közül a kalcium és a magnézium a legjelentősebb, de van benne még C- és E-vitamin, a szemet védő lutein, a véralvadát segítő K-vitamin.

 

Magas víztartalma miatt hamar romlik, és az eperhez, málnához hasonlóan tárolásra is kényes. Papírtörlővel, vagy vékony textil anyaggal kibélelt dobozban hosszabban bírja, csak ne fedjük le, és időnként érdemes ránézni, hogy egy-egy szem nem punnyadt-e meg, vagy tapadt-e össze, mert gyorsan penészedésnek indul. Az összes bogyós gyümölcs esetében azt szokták javasolni, ha fagyasztani szeretnénk, akkor egy tálcára kiterítve tegyük néhány órára a mélyhűtőbe, majd a szeparáltan megfagyott szemeket bezacskózhatjuk. Minden aprómagvas gyümölcsöt másfél éves kortól ajánlanak.

 

A feketeszeder jól kijön más zöldségekkel, például gyökerekkel, főleg céklával, és gyümölcsökkel is, úgy mint alma, barack, szilva, citrom. A fűszerek közül a fahéj, szegfűszeg, ánizs, kardamom, vanília is barátja, és jól passzol hozzá a karob és kávé íze is. Most ezzel a kesernyésséggel játszottam gyerekbarát keretek közt.

 

Ha instant gabonakávét választunk, ami koffeinmentes, azt többnyire árpából, illetve malátából készítik. A pörkölt cikóriagyökérből készült kávé gluténmentes, de ezt is ellenőrizni kell, mert jellemzőek a gabona keverékek. Ásványi anyag tartalma miatt értékes, de az instant változatot kétéves kor felé ajánlják csak.

 

Hozzávalók 2 adaghoz:

 

1 alma

10-13 dkg szeder

1 dl kókusztej (vagy bármilyen más tej)

2 evőkanál édesítetlen, instant gabonakávé, pl cikória

1 kis rúd fahéj

 

1 marék zabpehely (ha fontos, gluténmentes)

1 evőkanál kókuszolaj

1 kk vanílakivonat

 

Elkészítés:

 

A pirított pelyhet a 7 nap, 7 reggeli című, korábbi posztomban leírtak alapján készítem. A sütőt 200 fokra kapcsolom. Keverőtálba szórom a marék zabpelyhet. Az almát megtisztítom, négyfelé vágom., és egy evőkanálnyit reszelek a pehelyhez, majd hozzákeverem a kókuszolajat, vaníliaeszenciát összegyúrom, és sütőpapíron elsimítva 8-10 percig pirítom.

 

Az alma nagyobb részét felkockázom, a fahéjjal és némi vízzel felteszem főni, és megpuhítom. A héját nem szoktam lehámozni, a pektin- és rosttartalom miatt, de le lehet. Ezt az almakompótot, ha langyosra hűlt, a levével együtt botmixer keverőtáljába fordítom, rámérem a cikóriakávét, beledobom a mosott szeder nagy részét (néhányat a díszítéshez félreteszek) és a tejjel/ kókusztejjel együtt simára turmixolom.

 

Még több szeder: 

Céklás káposztasaláta szederrel

Diós céklakrém szederrel 

A bejegyzés trackback címe:

https://edespofa.blog.hu/api/trackback/id/tr1414148731

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása