European Phalanx

Szép legújabb világ

2019. február 12. - megamovieboy

neuromanc.jpg

 Újabb könyvajánlóhoz érkezett a blog. Nem is egy új könyvet ajánlok, hanem egy 1984-ben megjelentet.  A címe Neurománc, írója William Gibson. Egy disztópikus jövőbeli társadalom képe bontakozik ki, egy perifériára került tehetség kalandjai körül. Vannak ugyan viták, hogy most a cyberpunk a Neurománccal kezdődött vagy sem, de az biztos, hogy a stílus sok jegyét magán viseli. A cselekmény időpontja nincsen megadva, nagyjából a következő 50-100 év között valamikor lehet. Nem is a történet a lényeg benne, bár az is felvet jópár kérdést. Ami miatt megemlítem a blogon, az a jövőkép, mely napról napra egyre valószínűbbé válik és egy cseppett sem vonzó.

 Nagyjából 2050 körül járhatunk, amikor az államok háttérbe szorulnak a multinacionális vállalatok mögött. Szerepük a rendfentartásra korlátozódik, Választásokról szó sincsen, úgyis a multik akarata érvényesül. A robotizáció miatt a nagy tömegek munkájára nincs szükség, ők kegyelemkenyéren élnek, az állam csupán ellátandó tömegnek tekinti őket. A felső réteg a társadalomtól teljesen elszakadt elképesztően gazdag családokból áll. A mainak megfelelő normális életmódot csak a multik számára hasznos munkaerő élhet. Mérnökök, kutatók, programozók, erőszakszervezetek tagjai, jogászok és hasonlók, a lényeg, hogy létezésük hasznot hozzon a multiknak. A többség csak a szükséges felesleg.

 A kommunista elképzelésekkel szemben nem a munkásosztály hozza el az internacionalizmust, hanem ellenkezőleg a tőkés osztály számolja fel a nemzeteket, mint az ott élők érdekérvényesítésére alkalmas tömböt. Az új világban a munkásosztályra már nincs szükség és mivel a munkások munkanélkülivé váltak, ezért az érdekérvényesítő képességük elveszett és már a kiüresedett államiságra sem számíthatnak. Egyetlen erő maradt és kizárólag a multinacionalista cégek dominálnak. Ennek megfelelően a Föld élővilága jelentősen elpusztul, a dologtalan tömegek meg a multik által kínált szórakozásra költik kevés pénzüket.

 A  gépesítés már régóta a munkásság réme és a felsőbb osztályok nagy esélye a többség elnyomására. Ezidáig úgy alakult, hogy mindig adódott újabb munka az emberek számára. A gépek által ellátott termelés mellé a szabadidő eltöltéséhez szükséges szolgáltatások vették át a munkahelyeket. Most hamarosan egy újabb szintlépés következik a gépesítésben, a távoli országok olcsó munkaerejét is egyre több ágazatban fogják kiváltani a legmodernebb gépek, ahogyan százezernyi szállítóipari melós munkáját is kiváltják az önjáró autók és ez már közvetlenül nyugaton lesz érezhető. Ezzel párhuzamosan a gépek és termékek fejlesztéséhez, a gépek tervezéséhez egyre több magasan képezett emberre lesz szükség. Ők fogják az új társadalom dolgozó elijét képezni, akiknek a munkája ténylegesen aranyat ér munkaadóik számára és ennek megfelelően fizetik meg őket, viszont létfontosságú tudásuk miatt a vállalat aranyketrecébe kerülnek, avagy aranytojást tojó tyúkként vigyáznak rájuk, nehogy a konkurencia elcsábítsa, vagy elrabolja őket. A háborúk is értelmüket vesztették, nem szükségesek hozzá az államok. A multik saját magánhadseregeket tartanak fenn, melynek feladata a konkurencia elleni védelem, a saját munkaerő biztonságának biztosítása.

 Az emberiség nagyobbik részére meglehetősen szomorú jövő vár. A tudományok és a technika fejlődése nem felszabadítja, hanem feleslegessé teszi a létezésüket. Élethosszig tartó vegetálás lesz a perspektívájuk. Felettük pedig a kevés gazdag család harcol egymással a nyersanyagokért, a legújabb kutatási eredményekért, vagy a legjobb tudósokért.

 Sajnos a vízió napról napra egyre inkább valósságá válik, a szerzőjének legnagyobb szomorúságára. Talán a jelenlegi kínai amerikai gazdasági háború mutatja meg, hogy mindent a gazdasági előnyszerzés irányít. Jelenleg két irányzat harcol egymással nyugaton. Az egyik amikor a multik irányítják az országot, a másik, mikor a megválasztott vezető irányítja a gazdaságot. Az első esetben ünnepli a baloldal a 'szabadságot', mely azonban a hatalom átjátszása a kevesek kezébe. A másik esetet a baloldal szörnyű diktatúrának mutatja be, hiszen számukra tényleg rettenetes, ha a nép ellenőrzi őket. A disztópia elkerüléséhez ugyanazt mondom, mint mindig, mint amit mondjuk az iszlám ellen is mondtam. Rgaszkodnunk kell a demokráciánkhoz, a képviseleti vezetéshez, hogy az irány arra vezessen, amire a többség az áldását adja, ne pedig a kevés kiváltságos kezébe kerüljön a hatalom! Hiszen a demokrácia erre lett kitalálva, az önkényuralom hibáinak a kiküszöbölésére azáltal, hogy a nép kezébe adta a hatalmat.

A bejegyzés trackback címe:

https://europeanphalanx.blog.hu/api/trackback/id/tr9014618946

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

F.M.J. · http://magan-galaxis.blog.hu/ 2019.02.12. 14:03:40

A formális logika szabályait követve tökéletes a látomás. A lehetséges kiút a paradigmaváltásban van. Ugyan úgy, ahogy az uralkodóházak feletti ellenőrzés is elpárolgott az egyház kezéből a tudományok felemelkedésével, vagy ahogyan megszűnt a föld alapú államberendezkedésen alapuló hierarchia is a technikai fejlődéssel, úgy akár megszűnhet a vagyoni alapú értékrend is, ha elég nagy tömegek érzik úgy, hogy végérvényesen lemaradtak a felemelkedés lehetőségéről. Addig lehet ugyanis fenntartani a kapitalizmus erejének mítoszát, amíg elhiszik a szereplők, hogy bárki helyzete jobbra fordulhat, és ehhez a feltételek megteremtése valóban lehetséges. Ha eljön az általad vizionált jövő, és a társadalmi értékrend úgy fordul, hogy például az lesz menőgyerek, aki ismeri az összefüggést a marha és a sült hús között, vagy képes a vízből halat nyerni, és azt nem adja oda pénzért, vagy részvényekért, de szívesen elcseréli ruháért, akkor hiába lesz kövér bankszámlája a brókernek meg biztosítási ügynöknek, ezek az "értékmérők" megszűnnek értéket közvetíteni. Az orvos még lehet menő, meg a mérnökök egy része is, de a haszontalanok látványosan haszontalanokká is válnak. Remélhetőleg nem neked lesz igazad.

Keresztény szellemiségű luxuskurva 2019.02.17. 21:39:28

Kivéve, ha a nép sötét, mint az éjszaka, és direkt arra szavaz, aki elnyomja.

F.M.J. · http://magan-galaxis.blog.hu/ 2019.02.18. 09:17:09

@Keresztény szellemiségű luxuskurva: A demokrácia konzerváló erejű. Ha sok az ostoba ember, akkor negatív tendenciák állandósulnak, mert mindig arra szavaz, aki szebbeket lódít, vagy több fröccsöt ígér. Ha az értelmesek kerülnek többségbe, akkor azok lesznek megválasztva, akik jobb eredményeket érnek el. Kívülről nézve úgy különböztethető meg, hogy az első esetben a nyertesek eufóliába esve permanens ünnepet tartanak, míg az értelmes kisebbség próbálja túlélni az időszakot, az utóbbi esetben lassan induló stabil fejlődés tapasztalható az ellenfél hisztérikus őrjöngésével kísérve.
süti beállítások módosítása