Mivel a Mai Manó Ház a koronavírus terjedésével összefüggésben meghozott intézkedésekkel összhangban határozatlan ideig biztosan zárva tart, ezért amint láthatjátok online felületeinken most még aktívabbak vagyunk.
Ismét összegyűjtöttük az elmúlt napok legérdekesebb fotós híreit. Rövidhíres ajánlónkban ma is a fényképezéshez, fotótörténethez, fotóművészethez kapcsolódó témákat ajánlunk figyelmetekbe, melyek révén talán egy kicsit ki lehet szakadni a koronavírus-hírek nyomasztó világából.
Igen, az ott egy katona, aki egy szamarat cipel a hátán. A képpel mostanában internetet lehet rekeszteni, azzal a felirattal terjed, hogy egy második világháborús archív fotó, és a baka azért kapta a hátára a szamarat, mert épp egy aknamezőn haladnak, és ha az állat elkezd rohangálni, mindenki rövid úton meghal. Elég nyilvánvaló a párhuzam a mostani járványhelyzettel: ha nagy a vész, a leghülyébbeket kell először kontroll alá venni, akik nem is értik az egészet, mégis mindenkit veszélybe sodorhatnak.
Hogy pontosan mikor készült a kép és mit láthatunk a felvételen, az az Index cikkéből derül ki. -
Stephen Lovekin, a Shutterstock fotósáról a dpreview oldalán jelent meg egy cikk. A Brooklyn-i fotográfus az elszigeteltség közepén a remény és az egység portréit készíti a Ditmas Park környékén élő lakókról. A fekete-fehér képeken ábrázolt emberek az ablakukban állnak és egy üzenetet tartanak a kezükben.
Adam Broomberg, Alec Soth, Ami Vitali, George Georgiou, Michael Ackerman, Paolo Pellegrin és Susan Meiselas, csak néhány név azon száz fotós közül, akik munkáikat adományozták az észak-olaszországi koronavírus elleni küzdelem anyagi megsegítésére. Az aukció eddig több mint félmillió eurót gyűjtött a kórházak támogatására. – számolt be a British Journal of Photography a kezdeményezésről.
Az 1913-ban orosz zsidó bevándorló családba született Helen Levitt a harmincas évek óta egyedülálló stílusban örökítette meg a New York utcáinak mindennapi életét, képei szinte életre keltek, az azokon látható alakok valósággal táncoltak. Most a Crteative Boom oldalán jelent meg képeiből egy válogatás.
Majzik Lionel asztrofotós a koronavírus miatti házi karantén okán csak a hátsó kertjébe tudott kimenni fényképezni, de még így is olyan képet lőtt, amelyet a NASA a mai nap fotójának választott. Majzik saját weboldalán számol be a fotó készítésének körülményeiről:
„2020. április 1-jén már a délutáni órákban elkezdtem összekészíteni a felszereléseimet, hogy megörökítsem a Fiastyúk és a Vénusz egyre szorosabb együttállását. A Magyarországot is sújtó koronavírus-járvány miatti lakhelyelhagyási korlátozás következményeként, kizárólag a saját lakóhelyem udvaráról kerestem az együttállás megörökítéséhez alkalmas helyet.” A felvételt a HVG oldalán tekintheted meg. -
Alessio Mamo World Press Photo díjas fotográfus fotóesszéje a szicíliai karanténról a Guardian oldalán jelent meg.
A Feature Shoot oldalán jelent meg az A fényképészet használata terápiás eszközként a rendellenességgel élők számára című cikk, melyben Manon Ouimet mesél sorozatáról. A megrázó képeken olyan embereket láthatunk, akik betegség, háború, baleset és erőszak következtében vesztették el végtagjaikat vagy szereztek maradandó sérülést.
101 olyan inspiráló idézetet gyűjtöttek össze a 121clicks szerkesztői, amelyeket híres vagy épp kevésbé ismert fotográfusok mondtak. A válogatásban Ansel Adams, Cartier-Bresson és Robert Capa egy-egy gondolatát is megtalálhatod. Ha magyarul szeretnél fotós idézeteket olvasni, akkor kattints ide.
A Sotheby's online aukcióján az eredeti tervektől eltérően végül a meghirdetett 227 tétel közül csak 199-re lehetett licitálni. Az aukciós ház honlapján indoklás nélkül közölték, hogy 28 tételt eltávolítottak a korábban megjelent árverési listából, többek között Andy Warhol, Robert Frank, W. Eugene Smith, Ansel Adams, Edward Weston és Helen Levitt egy-egy műalkotását is. Az aukció egyik érdekes darabja volt Roger Fenton a krími háborúban, 1855-ben készített sónyomata, amelyről úgy tartják, hogy ez az egyik legkorábban készült háborús fénykép. Nagy meglepetésre erre a tételre nem érkezett ajánlat. De ugyanúgy nem jelölnek árat az aukció oldalán Cindy Sherman, Diane Arbus, Annie Leibovitz, Brassaï vagy éppen Walker Evans képeinél sem. – számolt be a hírről a Punkt. A cikkből az is kiderül, hogy melyik magyar fotográfus munkája került az áprilisi árverés legdrágább tételeit bemutató toplistájának elejére.
Hogy minél érdekesebb híreket mutathassunk nektek, ennek a rovatnak a szerkesztésében a Ti segítségetekre is szükségünk lesz. Örömmel vesszük, és ezúton is köszönjük, ha a blog (kukac) maimano (pont) hu e-mail címre küldtök nekünk linkeket.
Hamarosan újra jelentkezünk, addig is nézz körül a korábbi posztjaink között! Fotóbulvár rovatunkat ITT találod.