Fényképező hírességek - Jeff Bridges

2020. június 07. Mai Manó Ház

Májusban új sorozatot indítottunk, a Fényképező hírességek rovatunkban olyan színészek, zenészek, ismert emberek képeit láthatjátok, akik a fényképezés területén is maradandót alkottak.

Az 1949. december 4-én Los Angelesben született Jeff Bridges Oscar-díjas amerikai színészt biztosan nem kell bemutatnunk, de talán kevésbé ismert információ róla, hogy más művészeti ágakban is maradandó sikereket ért el. Közel áll hozzá a zene, gitározik és dalokat ír. Ezenkívül festőként és fényképészként is elismert. A 80-as évek vége óta fotózik filmjei forgatásán, s e képeiből kiállításokat is rendeztek.
Bridges először a középiskolában került közelebbi kapcsolatba a fényképezéssel. Egy alkalommal, mikor az osztályról készítettek csoportképet, a meghívott fényképész Wide-Lux kamerát használt. Ez egy panoráma fényképezőgép volt, és néhány gyerek rájött, hogy ha elég gyorsan fut, akkor akár kétszer is ott lehet a fényképen. Ez az élmény nyűgözte le annyira Bridges-t, hogy elkezdett komolyabban érdeklődni a fényképezés iránt. 

jb.jpgFotó: Jeff Bridges WideLux gépével (via)

„Életem nagy részében fényképeztem és filmeket készítettem ... Középiskolában kezdtem el fényképezni. Felállítottam egy sötétkamrát, és miközben hallgattam az FM rádiót előhívtam a fényképeimet. Azt kell mondanom, hogy soha nem élveztem a negatívok előhívását. Valószínűleg ez a teljes folyamat legfontosabb része, de amit szerettem, az a nagyítások elkészítése volt – nézni, ahogy a fotópapíron előjönnek a képek. Látva azoknak az élményeknek a fényképen megjelenő bizonyítékát, amelyeket hetekkel korábban készítettem és már el is felejtettem - ezt szerettem.”

A következő fellángolás 1976-ban történt, mikor Bridges elnyerte a King Kong című film egyik főszerepét, Jack Prescott személyében, aki paleontológus volt, és a szerep szerint állandóan egy Nikonnal járt. Bridges a szerepre való felkészülés során újra elkezdett fényképezni. Bridges szinte minden fotójához Widelux fényképezőgépet használ, mert azt állítja, hogy az ultra széles képei közel állnak ahhoz, amit az emberi szem valóban lát.

„A Wide-Lux az esküvőm napján tért vissza az életembe. Mark Hanauer készített néhány fényképet az esküvői partinkon. Nagyon csodáltam őket. Olyan sok információ volt a képen - annyira jó volt megnézni. Ez szinte olyan, mintha a kamera perifériás látással rendelkezne - több történetet regisztrál egyetlen keretben. Amikor a feleségem, Sue, aki akkoriban professzionálisan fényképezett, látta, mennyire élvezem nézni ezeket a fényképeket, kései esküvői ajándékként egy Wide-Lux-ot adott nekem. A Wide-Lux olyan, mint egy makacs szerető; a keresője nem pontos, és nincs kézi fókusz, tehát önkényes, szeszélyes.”

1984-ben, amikor a Csillagembert (Starman) forgatta, a film főszereplője, Karen Allen látta néhány Wide-Lux felvételét, és azt javasolta, hogy készítsenek egy fotóalbumot a szereplőknek és a filmen dolgozóknak Bridges és Sid Baldwin (a film hivatalos fotósa) képeivel. Ebből aztán egy kedves hagyomány született, és azóta filmjeiről külön-külön készített, kereskedelmi forgalomba nem kerülő fotókönyveket.
Munkái két, valódi fotóalbumban is helyet kaptak, a Pictures című fotóalbuma 2003-ban jelent meg, míg a Jeff Bridges: Pictures Volume Two című albumát 2019-ben adta ki a powerHouse kiadó gondozásában. A képek értékesítéséből és könyvből befolyó bevételt különböző szervezeteknek ajánlotta fel, de az összeg nagy részét a Motion Picture and Television Fund támogatására fordítja.

A világhírű színész képei a Santa Monicában működő Rose Gallery gyűjteményében találhatók, ma ezekből a képekből válogattunk. A galériát a képre kattintva találod. 

(forrás: jeffbridges.com; wikipedia.org; rosegallery.net)

Blogunkon már korábban is mutattunk be fényképező hírességeket, ezeket a posztokat itt találod:

Bryan Adams, zenész
Dennis Hopper, színész
Leonard Nimoy, színész
Karl Lagerfeld, divattervező
Jessica Lange, színésznő

Ajánlott bejegyzések:

Ugrás a lap tetejére
süti beállítások módosítása