Mennyi magnéziumra van szükségük a hobbisportolóknak?

oregfiuk_foci_kisebb.jpg

Átlagos fizikai és szellemi aktivitás mellett, ha nem vagyunk kitéve különösebb stressznek – de van egyáltalán ma ilyen ember?! – testsúly-kilogrammonként 4-6 mg magnéziumot kellene naponta bevinnünk. Egy átlagos aktivitású - kiegyensúlyozott 60 kilós felnőttnek tehát 240-360 mg magnéziumot kellene elfogyasztania naponta.

Vajon mennyivel nő meg a szervezet magnézium igénye, ha napi félórát vagy heti 2-3 alkalommal 1-1 órát aktívan mozgunk, vagyis hobbisportolásra adjuk a fejünket?

Míg az intenzív edzésprogram alatt az élsportban jelentősen megnövekszik a magnéziumszükséglet, a hobbisportolóké természetesen nem nő nagyon nagy arányban, de nekik is fokozottan kell figyelniük arra, hogy legalább a napi beviteli mennyiségük meglegyen. Ha többet dolgoznak az izmok, több magnéziumra lesz szükségük, de az anyagcsere-folyamataink is felgyorsulnak ilyenkor.

Ha éjjelente görcsöl a vádlink, vagy nyújtás közben alakulnak ki a görcsök, az bizony magnéziumhiányt jelez. Érdemes ilyenkor 1-2 mg-mal növelni testsúly-kilogrammonként a napi adagunkat, vagyis az elképzelt 60 kilós ember esetében 300-450 mg-ig is felmehetünk. A túladagolástól nem nagyon kell félnünk, hiszen a magnézium kiürül a szervezetből, ami csak súlyos veseelégtelenség és myastenia gravis (súlyos izomgyengeség) betegség esetén fordulhat elő, hogy a vese nem választja ki a felesleget.

Egy ideális világban, kiegyensúlyozott táplálkozást feltételezve a szükséges mennyiséget természetes úton, táplálkozással fedezni tudnánk, sajnos azonban ezt ma már nem igazán egyszerű megvalósítani. Az ipari növénytermesztés és élelmiszer-feldolgozás miatt sajnos csökken a táplálékok természetes magnéziumtartalma, és valljuk be, táplálkozásunk sem mindig megfelelő. Hiszen a legfőbb magnéziumforrásunk a zöldségek, a magvak és a halak, nem pedig a sült krumpli meg a hamburger!

Hirdetés

Mit ajánlunk?

A Magnerot tablettában a magnézium orotát molekulához kötött, mely „ioncipelő” jellegénél fogva biztosítja a magnézium optimális felszívódását.

A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

De ha valóban mindent megteszünk, és a lábgörcsök mégsem múlnak, esetleg nehezen lendülünk formába, hamar elfáradunk, akkor érdemes végiggondolni, hogy mi lehet a hiba!

Egy adagban fogyasztod el a magnéziumot?

Lehet, hogy ez a baj. Szervezetünk nem tudja egyszerre felvenni az egész mennyiséget, ezért érdemes több részletre elosztani a napi adagot.

Szervetlen kísérő anyaggal alkot vegyületet a magnézium a készítményben, amit szedsz?

A magnézium felszívódása jobb, ha szerves kötésű vegyületben – például orotáttal együtt – fogyasztjuk.

Sok szénsavas üdítőt iszol?

A szénsav megköti az emésztőcsatornában a magnéziumot, így a sejtek nem tudják felvenni.

Nem tudsz ellenállni a cukros ételeknek?

A cukor fokozza a magnézium kiválasztását, vagyis ha sok cukros ételt eszel, növelni kell a magnézium-bevitelt (bár valójában minden szempontból szerencsésebb lenne csökkenteni a cukorbevitelt…).

Rendszeresen fogyasztasz alkoholt?

Az alkohol – számos egyéb káros hatása mellett – a magnézium-háztartásra nézve is rosszul hat: vízhajtóként működik, vagyis ez is növeli a magnézium kiválasztását. Ezért van az alkoholisták 30%-ának magnéziumhiánya.

Gyógyszert szedsz? Valamilyen más, hosszabban fennállóbetegséged van?

A gyomor és bélrendszeri betegségek önmagukban is gátolják a magnézium felszívódását. A vizelethajtók, a gyomorsavtermelést csökkentő protonpumpagátlók, az antibiotikumok és a kemoterápiás szerek pedig nagyon jelentős mértékben gátolják a felvételét, fokozzák az ürítését.

 

Ha a fenti kérdések bármelyikére igennel feleltél, akkor érdemes növelned a magnézium-beviteledet, és figyelni arra, hogy jól felszívódó készítményt használj!

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://meggyogyulnek.blog.hu/api/trackback/id/tr9014886646

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása