Redmi Go okostelefon teszt – Jóféle minimalista

2019.03.14. 17:40

Atika11

A Redmi Go a következő modellje a Xiaomiról leválasztott Redmi almárkának. Mivel a legnagyobb kínai telefongyártó nemcsak felfele nyújtogatja a csápjait – most teszteljük ugyanis a Xiaomi Mi 9-et is –, hanem lefele is, így a mai készülék igazi minimalista darab. 1 GB RAM 8 GB ROM elég-e a mindennapi használathoz? Android Go fut rajta, ami a gyengébb hardverekre optimalizált operációs rendszer, amihez jár egy szett “lightweight” alkalmazás is. A legjobb azonban az, hogy 21-25.000 Ft körüli áron beszerezhetjük magyarországi garancia, ügyfélszolgálat és gyors szállítás mellett.

Itt megvásárolható >>

 

Redmi Go okostelefon kicsomagolása

Ha van őszinte telefon, akkor a Redmi Go az. Nem próbál meg minket elvakítani a gyártó különböző csili-vili megoldásokkal, amikkel újabb ezreseket gombolhatnak le rólunk. Úgy működik ez, mint az autóipar, az alapmodellen nincs elég nagy marzs, ezért odatolják nekünk az extralistát, hogy tessék ikszelgetni, nekünk abból jön a lóvé.

p2030415.jpg

A drága autó analógia a Xiaomi Mi Mix 3 vagy a Mi 8 Explorer esetében érhető tetten, hiszen a képernyőbe épített ujjlenyomat-olvasó vagy a nyitáskor szamurájkard kihúzást imitáló mobil azért nem egy “first world problemre” adott válasz, tudnánk nélküle élni, de a csúcskategóriában már csak ilyenekkel lehet villantani.

Emiatt biztosan nem kell aggódnunk a Redmi Go esetében, hogy fölösleges dolgokra vesznek le, azt kapjuk, amiért tényleg fizetni is akartunk, egy minimalista, de remekül összerakott telefont. Az a gyanúm, hogy előkotorták a Xiaomi Redmi 4X mobilokat valamelyik raktárból, és egy az egyben ennek a tokozásába tömték bele a hardvereket.

p2030417.jpg

Ebből következik, hogy az összerakottság remek, cserébe hatalmas káva éktelenkedik a kijelző körül. Notchot hírből sem ismeri, és itt senki nem fog kijelző/előlap aránnyal dobálózni, szóval egy fölösleges adattal kevesebb terheli az agyunkat. Micro usb csatin keresztül tölthetjük a mobilt az 5V 1 A tápegységgel, így durván három órát vesz igénybe egy feltöltés.

 

Redmi Go okostelefon tesztje

Sokan a fejemre olvasták, hogy nem szerettem a Xiaomi Redmi 6A-t édes gyermekemként, aminek az volt az oka, hogy ott nem volt a koncepció része az, hogy az egy igazán olcsó telefon. Volt egy csomó, napi használatot akadályozó hibája, az egészet a kelletlenség érzete lengte körül. Ellenben a Redmi Go-val ahol a konkrét célkitűzés az, hogy egy olyan telefon jöjjön létre, ami tényleg a minimum elvárásokat támasztó vásárlók igényeit szolgálja ki.

pjimage1-1.jpg

Emiatt került a készülékre az agyonoptimalizált Android Go operációs rendszer, illetve egy “lightweight” alkalmazás csomag, ahol minden „valami + GO” tehát Youtube Go, Maps Go és így tovább, ami a szűkösebb erőforrásra optimalizált változata az eredeti programoknak. Böngészőből a “Mint browser” az alap, de azt nem vettem észre, hogy ez gördülékenyebb lenne, mint a Chrome.

008.jpg

És akkor jöjjenek a sokak által csak fekete levesnek titulált hardverjellemzők: 1 GB RAM, 8 GB ROM és egy Snapdragon 425-ös processzor, kiegészülve az Adreno 308-as GPU chippel. A processzort ismerjük már a Redmi 4X-ből, nem túl erős, de kifejezetten takarékos darab, szerintem jobb, mint az új Redmi 6A-ban lévő MTK. A gond a memória mennyisége, illetve a szűkös háttértár.

009.jpg

Utóbbi olyan kicsi, hogy fizikailag gátolja a nagyobb alkalmazások feltelepítését. Ezt azzal oldotta fel a Redmi Go mérnökgárdája, hogy 2 db SIM és 1 db micro SD kártya foglalatot helyeztek el tokozásban. Érdemes a micro SD-t egyből úgy leformázni, hogy oda applikációkat is telepíthessünk, különben igen gyorsan elfogyasztjuk a helyet. A memória mennyiségének követéséhez a RAM Monitor programot ajánlom, nekem átlagosan 250-300 Megabyte maradt szabad, pedig igyekeztem nem leterhelni a készüléket. Ennek ellenére nem túl gördülékeny a használat, akadásokkal fogunk találkozni, de még közel sem elviselhetetlen mennyiséggel.

pjimage2_1.jpg

A Google Play az erőforrásigényes alkalmazásokat ki sem listázza – nincs például Iron Blade vagy Asphalt 9 – tehát a gyártó ezzel is jelzi: itt nem áll rendelkezésre Paks 2. blokkja, hogy 3D-s játékokkal gengszterkedjünk. A fentiekkel szerintem gond nélkül együtt lehet élni, hiszen a Redmi Go kiválóan használható telefonálásra, videók nézésére, netezésre, email írásra és egyszerű, mindennapi feladatokra, mint például egy digitális mozijegy bemutatása a Cinema Cityben vagy Simple Pay alapú fizetés.

pjimage4-2_1.jpg

Amivel viszont nem tudtam megbarátkozni, azok a Google által kéretlenül megjelenített reklámok, miközben például a menüt böngésszük. Láttunk már ilyet más olcsó eszköznél, például az Amazon a Kindle kapcsán csinált egy “With Special Offers” verziót, ami magyarra fordítva azt jelenti, hogy az alacsonyabb árért cserébe az arcunkba tolnak kéretlen tartalmakat is. Nem tudom, hogy ki hogyan tolerálja az ilyesmit, de ez nálam nem vitte feljebb a pontszámot.

p2030474.jpg

Előzetesen a kijelzőről gondoltam azt, hogy itt csapják agyon a használati élményt, de szerencsére ez alaptalan félelemnek bizonyult. Az 5 colos, 1280×720 pixeles IPS megjelenítő kifejezetten kellemes meglepetés. Remek betekintési szögek, elég jó színkezelés, egyetlen szívfájdalmam, hogy tükröződik a felülete, de biztosan nem ez a gyenge pontja a Redmi Go-nak. Vannak egyéb feleslegesen idegesítő dolgok is, például az 1 db, gyári csengőhang, ami egy repedt fazékhoz hasonló ordítással hívja fel a figyelmünket a bejövő hívásokra.

006.jpg

A szenzorokat eléggé “megritkították”, viszont a szerintem két legfontosabb dolog a repertoár része: van 4G támogatás és a B20-as sávot is kezeli, vagyis mindenhol lesz gyors internetünk. Az olcsósítást a GPS modul is túlélte, de a veszteséglistára az infra portot, a pedométert, az ujjlenyomat-olvasót és az NFC-t is felírhatjuk, igaz ez ebben a kategóriában egyáltalán nem elvárás. Ellenben a hosszú üzemidő igen, ami az energiatakarékos Qualcomm procival és a 3.000 mAh-s akkuval akár 72 óra is lehet.

004.jpg

Olvastam a múltkor egy érdekes felmérést azzal kapcsolatban, hogy az emberek mit várnak el egy telefontól. Az első két helyen az hosszú üzemidő és a jó kamera állt, ebből az elsőt a Redmi Go esetében kipipálhatjuk. A képalkotó sem olyan szörnyű, mint amit vártam. Ellenfényben pocsék képeket készít, de ezt leszámítva egészen jó a 8 Megapixeles szenzor színvisszaadása.

Az alacsony felbontás miatt azonban a részletesség nem túl jó, nem érdemes a képekbe belenagyítani. A maximálisan 1080p 30 FPS videókra ugyanez igaz, az ég egy fehér massza, stabilizálás nincsen és a szélzaj is sokkal markánsabb, mint ahogyan én szeretem.

 

Összegzés

A Redmi Go koncepciójára szerintem kifejezetten van igény a jelenlegi piacon is, hiszen a belépő hardverhez kifejezetten jól optimalizálták a szoftveres környezetet. Ahhoz képest, hogy csak 1 GB RAM-unk van, élhető rendszert kapunk, amennyiben az elvárásaink ehhez igazodnak.

Azt viszont nem értem, miért kellett direkt fájó dolgokkal nehezíteni a használók életét. Egy darab idegesítő csengőhang és az indokolatlan helyen felbukkanó Google reklámok próbálják a fogyasztót a drágább termék felé terelni. A mérleg másik serpenyőjében ott a kellemes kijelző, a friss szoftver, a takarékos processzor és a szuper alacsony ár, ami 21-25.000 Ft-ot jelent, beszerzési helytől függően. Magyarországon a Xiaomishoptól érdemes beszerezni, mivel a magyarországi 2 éves garancia, az ügyfélszolgálat véleményem szerint megéri a pár ezer forintos felárat.

Itt megvásárolható >>

1 komment

Címkék: telefon olcsó elektronika Xiaomi

A bejegyzés trackback címe:

https://rendeljkinait.blog.hu/api/trackback/id/tr6814687556

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nbl 2019.03.19. 20:48:40

A Redmi 4x-ben 430-as Snapi volt, amiben pont dupla annyi mag van mint a 425-ben. A 4A-ban volt 425.
süti beállítások módosítása