Az örök beteg festőzseni: Munkácsy élete STD fertőzöttként

std1_1.jpgLeghíresebb magyar festőnk se élt épp egyszerű életet, s ennek érdekes módon nem az volt az oka, hogy már fiatalon gyógyíthatatlan beteg lett egy STD fertőzéstől – persze mint sejthetitek, nem is segített. Mert bár egy ásító inas képével szerzett hírnevet magának, Munkácsy Mihály élete a legkevésbé sem volt unalmas.

A korban nem Petőfi volt az egyetlen, aki magyarosította a nevét – Munkácsyt 1844-es születését követően még Lieb Mihály Leónak keresztelték, s bár a családnevet később Munkácsyra változtatták, ő 1880-ig i végződéssel használta azt, s csak később vette fel mégis az egyébként jogosan neki járó nemesi y-t.

Igencsak hányattatott sorsú volt gyerekkora: korán meghalt édesanyja, de azon túl, hogy mostohája csak kevéssé törődött vele, apját is elveszítette nem sokkal ezután az ekkor még csak 8 éves Misi. A nemesi származású ifjú ügyvéd rokonához került, aki viszont asztalost csinált belőle gyenge iskolai teljesítménye miatt, ezzel szándéka ellenére is éhezés felé taszítva a fiút.

1860-ban tért vissza Mihály nagybátyjához, s hamar rajzleckéket kezdett venni. Egy igazi festő mester, Szamossy Elek tanítványává vált, aki ha akkor nem veszi szárnyai alá Munkácsyt, talán el sem készül a már az évtized végén sikert hozó Ásító inas és az azt követő egyéb, híres Munkácsy mű, sem az 1870-ben Párizsban aranyérmet nyert Siralomház című festmény.

std2_1.jpgCsak ezután indult be igazán Munkácsy számára a szakmai élet: a sikert kihasználva hamar megházasodott és letelepedett Franciaországban, vendégéül pedig olyan barátokat fogadott rendszeresen, mint Liszt Ferenc vagy Paál László. Az eddig lappangó szifilisz azonban az 1880-as években már elkezdte megmutatni magát és végül 1900-ban, alig tíz évvel a gyógyír feltalálása előtt bele is halt fertőzésébe. Az pedig, hogy ilyen sokáig bírta, egészen csodával határos: a kamaszon szerzett nemi betegségtől egy másik halálos kór, a malária mentette meg tizenöt éves korában. A magas láz ugyanis segített elpusztítani a szifilisz hőre érzékeny kórokozóit.

A szifilisz számos módon kihatott Munkácsy Mihály családjára: valószínűleg ennek köszönhető felesége vetélése, majd aztán később fogant gyermekének túl korai születése is. És bár végül született fia egy másik nőtől, de az ő szervezete is igen gyenge volt, fiatalon meghalt. Ráadásul Munkácsy nem csak szifiliszben, de azon túl bipoláris depresszióban is szenvedett – mániás fázisaiban alkotott, később pedig nem hitte el, hogy képes lenne bárminemű sikerre. Elmegyógyintézetben töltötte utolsó éveit, de nem kizárólag pszichés betegsége súlyossága miatt, hanem mert a kezelés nélkül maradt szifiliszes tünetek keveredéséből fakadó komplikációk jelentősen nehezítették a kezelését. Azt már csak sejteni lehet, hogy depresszióját a Honfoglalás című festményét ért negatív politikai felhang tovább mélyítette.

stopstd-blog-banner3_1680261965.png

A szifilisz ma már gyógyítható, csak úgy, mint a legtöbb nemi betegség. Ez azonban nem jelenti, hogy veszélytelen lenne a védekezés nélküli szex, ugyanis a legtöbb sokáig tünetmentesen lappang, évekkel később pedig egyre nehezebbé és nehezebbé válik a kezelése. Hogy bebiztosítsd magad, a legbiztosabb módszer az évi egyszeri STD szűrés bevezetése az amúgy is szokásos orvosi kontrollvizsgálatok közé. Az ezzel kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket itt szedtük össze neked.

Szerző: Csősz Roland