Útikalauz anatómiába

Most akkor igyunk tejet vagy ne?

2020.01.28. 13:16

Míg régen a legegészségesebb élelmiszerek egyikének tekintették a tejet, és az „Egy pohár tej, tiszta fej” vagy „A tej élet, erő, egészség” szlogenek biztattak a tejivásra, ma nem ilyen egyértelmű az ajánlás. Ismerkedjünk meg az ellenérvekkel is!

utikalauz-tej.jpg

Időről időre fellángol a vita a tejfogyasztás körül

A tejet, a tejtermékeket a legértékesebb táplálékaink közé soroljuk, hiszen bőségesen tartalmaznak a szervezetünkben könnyen hasznosuló fehérjéket, vitaminokat, ásványi anyagokat, köztük a csontjaink számára nélkülözhetetlen kalciumot, magnéziumot, a vérnyomást csökkentő káliumot, az értisztító szelént, és még hosszan sorolhatnánk a tejben lévő egészséges összetevőket. Ugyanakkor sokan a tejtermékeket kifejezetten károsnak tartják, amit szerencsésebb lenne akár teljesen kiiktatni az étrendünkből. Nézzük, a tej milyen sajátosságai támasztják alá a tejfogyasztást ellenzők érveit, mire kell vigyázniuk a tejkedvelőknek is!

Tejallergia: amikor valóban tilos a tejtermékek fogyasztása

Vannak, akik érzékenyek, allergiásak valamelyik tehéntejben lévő fehérjére, például a laktalbuminra vagy a kazeinre. A tejfehérje-allergiában szenvedők szervezete súlyos immunreakcióval válaszol bármilyen kis mennyiségű tej vagy tejtermék elfogyasztására: hányinger, hányás, hasmenés, bőrkiütések, véres széklet jelentkezik, sőt anafilaxiás roham, gégeödéma is előfordulhat. Számukra nemcsak a tej és a tejtermékek, hanem minden olyan ételféleség, édesség, élelmiszeripari termék fogyasztása is tilos, amely akár csak minimális mennyiségű hozzáadott tejterméket is tartalmaz.

Tejcukor-érzékenység: amikor elkél az óvatosság

Gyakran fordul elő - az európaiak tizedére, keleten egész népcsoportokra jellemző -, hogy a tej fogyasztása emésztési panaszokat, hasmenést, görcsöket, puffadást, rossz közérzetet, fejfájást okoz. A panaszokat az okozza, hogy az érintettek szervezetéből hiányoznak azok a bélben termelődő laktáz enzimek, amelyeknek a feladata a tejben lévő tejcukor, a laktóz felbontása egyszerű, könnyen felszívódó cukrokká, glükózzá és galaktózzá. A laktáz hiányában a tejcukor emésztetlenül jut el a vastagbélbe, ott erjedni kezd, tejsavvá és gázokká bomlik. Az ún. laktóz intolerancia elterjedtségét Magyarországon a népesség 20-30 százalékára becsülik. A laktázhiány más betegség kísérő tünete is lehet, ilyenkor az alapbetegség kezelése oldja meg a tejcukor felszívódási zavarát is. A laktáz enzim csökkent termelődése miatti tejcukor érzékenység esetén sem kell teljesen kiiktatni az értékes tápanyagokat biztosító tejet az étrendből, hiszen a laktáz enzim pótlásával megoldható a probléma.

Hurutos megbetegedések idején jobb mellőzni

A tej nyákképző hatására is felhívják a figyelmet a tejfogyasztás ellenzői. Mivel a tej elősegíti a szájüreg, a garat és a tápcsatorna nyálkahártyájának nyáktermelését, ezért azt ajánlják, hogy náthával, váladékos köhögéssel járó hurutos légúti megbetegedések, illetve gyomorhurut, nyákos hasmenés esetén teljesen hagyjuk el a tejet az étrendünkből. A tej ellen felhozott érv az is, hogy a fokozott nyákképződés lassítja a tejtermékekkel együtt fogyasztott élelmiszerek tápanyagainak a belek falán keresztül történő felszívódását, így ronthatja annak hatékonyságát. Ugyanakkor a tej segítheti is a tápanyagok hasznosulását, például a tejben lévő, tejfehérjékkel együtt bevitt kalcium felszívódása jobb, mint a növényi eredetű kalciumé, és sok, emésztést segítő, egészséget védő, bélben lévő hasznos baktérium alapvető tápláléka a tejcukor.

utikalauz-tej-01.jpg

Súlycsökkentő diéta esetén?

A tejfogyasztást ellenzők szerint a tej a magas kalóriatartalma miatt alattomosan elhízást okozhat. Való igaz, hogy a tej, a tejtermékek sok zsírt és gyors felszívódású szénhidrátot, tejcukrot is tartalmaznak, így az ezekkel bevitt energiamennyiséggel számolni kell. Ugyanakkor a sovány, alacsony zsírtartalmú, de értékes tápanyagnak számító tejtermékek, a túró, a kefir, a joghurt sokféleképpen használhatók fogyókúrában is. Így csak arra kell vigyázni, hogy ne „teljes” tejet, tejszínt, tejszínhabot, zsíros sajtokat válasszunk, ha figyelni kell a kalória-bevitelre is. Ugyanígy, aki a tejtermékkel bevitt zsiradékok koleszterinszintet emelő hatásától tart, válasszon alacsonyabb zsírtartalmú terméket, vagy az egyéb, kevésbé értékes állati eredetű zsírok bevitelének korlátozásával tegye egészségesebbé a táplálkozását.

Mi lehet még a tejben?

A tejjel ugyanazok a problémák merülhetnek fel, mint az intenzív nagyüzemi gazdaságokból származó hússal: az istállókban tartott, zöld füvet sosem látott teheneket antibiotikumokkal, növekedési hormonokkal kezelik, és ezek a szerek nemcsak a húsukba, hanem a tejükbe is bekerülhetnek. Aki ettől tart, az nézzen utána az állati eredetű élelmiszerek előállítójának, és csak megbízható helyről beszerzett terméket vásároljon. Amúgy természetesen – a funkciójának megfelelően – a leghagyományosabban tartott tehén „bio” teje is tartalmaz IGF növekedési hormont, de olyan alacsony koncentrációban, hogy az a szakértők szerint semmiféle kárt nem okozhat az emberi szervezetben.

A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.



Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása