Szurkolói gondolatok, elemzések, mélázások a válogatottainkról, válogatás nélkül.

Sztancsik Richárd: Városok, stadionok, kocsmák

Friss topikok

Facebook oldalunk

Magyarország - Spanyolország 32-26 (19-14)

2018.12.05. 23:44 Fradista Utazó

Bár sosem tagadtam, hogy nem értek a kézilabdához, ezt ritkán bizonyították rám ennyire látványosan, mint a női válogatott mai európa-bajnoki csoportmeccsén. Egyetlen mentségem, hogy rajtam kívül más se nagyon számított ilyen sima magyar győzelemre.

A spanyolok mindig le voltak maradva. © Jozo Cabraja / kolektiff

Mert sima volt ez, sokkal simább, mint amire azok gondolhatnak, akik a mérkőzést nem látták, csak az eredményt ismerik.

Na, de térjünk vissza a bevezető mondatra, még ha nem is esik jól! A spanyol válogatott utóbbi mérkőzéseken védekezésben mutatott lábmunkájára, valamint a magyar csapat igencsak esetleges, és rengeteg technikai hibával járó támadójátékára alapozva úgy saccoltam, ezen a meccsen a mi lányaink olyan 16-18 gólt lőhetnek. Valójában ezt a mennyiséget már az első félidőben elértük, sőt, túl is léptük, a végére pedig úgy szolidan meglett a tippem duplája.

A pályán gyakorlatilag pont az ellenkezője történt annak, mint amit vártunk. A spanyol védekezés a korábban látottnál jóval enerváltabb volt. Talán megviselte őket a Hollandia elleni meccs, ahol szinte végig vezettek, majd egy, néhány tizedmásodperccel a lefújás előtt kapott góllal vereséget szenvedtek? Mindegy is, a lényeg, hogy határozottan lassabbak voltak lábbal, mint az utóbbi meccseiken. A magyar csapat ellenben megtáltosodott, sokszor mintha a csúcsformában lévő Ferencvárost láttuk volna, úgy járt a labda a fal előtt, amíg meglett a hely - és erre azért általában nem is kellett túl sokat várni. Kim Rasmussen szövetségi kapitány ráadásul jól is reagált, lehozta a távolabbról, ám többször is eredménytelenül próbálkozó Kovács Annát, amivel azután még az addiginál is jobban felpörögtek a támadásaink. Sokatmondó, hogy az EHF e téren amúgy igencsak szőrös szívű statisztikusai összesen húsz gólpasszt írtak be a magyar játékosoknak (Háfra és Kovacsics egyaránt hatot-hatot vállalt), ami jelzi, hogy nem egyéni teljesítményekből, hanem jó csapatjátékból állt össze a magyar eredményesség. Szélsőink is kitettek magukért: Schatzl Nadine és Lukács Viktória összesen is csak egy lövést hibáztak el, tíz lövésből kilenc találat, jó teljesítmény.

A spanyol kapusok pedig szorgalmasan ugráltak el a lövéseink elől. Ezt Planéta Szimonetta hétméteresei esetén meg is értem (ha eltalál, meghalsz), de egyrészt ők azért alapvetően nem ezzel a céllal állnak ott, másrészt a kisebb lövőerejű játékosaink is nagyjából annyi gólt lőttek, ahányszor eltalálták a kaput. Konkrét számokkal: 21 kaput találó lövésből értünk el 19 gólt. Már a 24 lövésünk is meglehetősen sok, főleg a válogatott utóbbi időszakban látott játékához képest, voltak meccseink, amikor a végére is épphogy túlléptük ezt a számot, az abból elért 19 gól (79%) pedig már-már extrém. A mi kapunkban viszont Kiss Éva fogta, amit kell, és két büntetőt is kivédett (ezzel az EB-n már hat kivédett hétméteresnél jár).

A 28. percben vezettünk egy olyan gyors ellentámadást, ami nyugodtan beillene egy oktatófilmbe is, tökéletes ritmusban ment előre a labda, majd a végén Planéta Szimonetta a másodperc törtrésze alatt mérte fel, az a leghatékonyabb, ha maga viszi be, és gólt is szerzett. Kiváló támadás volt. Ha már Planéta: az első két meccsen egyaránt elhibázta az első büntetőjét, és többet nem is állt oda, ma hat hétméterest értékesített, és még két akciógólt szerzett, mindezt hibás lövés nélkül, 100%, figyelemreméltó teljesítmény.

Eközben a védelemben is uraltuk a teret, bár a lerohanásokkal szemben kicsit többet hibáztunk, mint kellene, de így is magabiztos vezetéssel mehettünk a szünetre.

A második félidő elején kicsit megváltozott a játék képe. Silvia Navarro két perc alatt védett annyit, mint ő és kolléganője a teljes első félidőben összesen, és a spanyol védelem is kicsit elbizonytalanította a magyar játékosokat. Háfra Noémi a szünetben 5 gólnál járt 6 lövésből, a második félidőben már gólt nem szerzett, de volt három rossz lövése. Itt akár egy kicsit meg is akadhattunk volna, a spanyolok láthatóan elhitték, hogy aktívabb védekezéssel visszajöhetnek a meccsbe. Tévedtek. Mi hamar átlendültünk a holtponton, Háfra leült a padra, védelemben pedig egymás után állítottuk meg a spanyol támadásokat, úgy, hogy többször még kapuralövésig sem jutottak. Mondhatni nem csak lábbal, de fejben is jobbak voltunk ma náluk. 20-15 után öt találatot szereztünk zsinórban, kevesebb, mint öt perc alatt, és így a negyvenedik percre megdupláztuk a félidei előnyt. 25-15 állt az eredményjelzőn, amikor lement a mérkőzés kétharmada. A spanyolokon már az se nagyon segített, hogy a jobbszélső Carmen Martín még harcolt volna, társakat ehhez már nemigen talált.

Padlón a spanyol válogatott. © Jozo Cabraja / kolektiff

Bő tíz perccel a vége előtt Rasmussen aztán sort cserélt. Ez is azt mutatja, ami egyébként eddig is látszott: nála a keret leginkább kezdőkre is pihentető cserékre oszhtató, talán a beállós az a poszt, ahol Mészáros Rea és Tóvizi Petra most kb. egyforma szerepet kap. A cseresor látványosan kevésbé volt hatékony, mint a kezdők, bár ebben az időszakban is Martín kihagyott két lövést (kétszer a kapufát találta el), Pálos-Bognár Barbara pedig szerzett egy gólt, ezzel a két megjegyzéssel nagyjából mindent el is mondtam a mérkőzés ezen szakaszáról. Az utolsó negyedórát 8-3-ra elveszítettük, így alakult ki a végeredmény, de ennél fontosabb, hogy több húzóemberünk ennyivel többet pihenhetett.

Az már két nappal ezelőtt eldőlt, hogy továbbjutunk a középdöntőbe, a spanyolok legyőzésével megszerzett két pontot pedig tovább is visszük oda. Rajtunk kívül Németország is 2 ponttal áll, Románia és Hollandia 4-4 ponttal, míg a spanyolok és, némi meglepetésre a norvégok is pont nélkül kezdik a második kört. A középdöntőben így nem számíthatunk arra, hogy a Norvégia elleni meccsünk az ellenfélnek már tét nélküli lesz, már csak azért sem, mert egyből velük kezdünk, és ők nyilván meg akarják majd mutatni. De most bölcsebb leszek, és nem írok semmit a mérkőzés várható kimeneteléről.

Az előzetes beosztás alapján 7-én, pénteken este 21 órakor rendezik a mérkőzést Nancyban, és a szokásos helyeken, az M4 Sport televízióban, a sportdeutschland.tv és az ehftv.com internetes csatornákon lesz közvetítés.